V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ahoj,
chtěl bych se zeptat zda je možné nastavit na notebooku FS3205 s grafickou kartou Intel GMA950 nějak nastavit dual-head plochy tj. aby se mi na notebooku po připojení velikého monitoru nezrcadlil jen kousek plochy, ale aby se vytvořila nová plocha na které bych mohl odkládat třeba nepotřebné programy. Na internetu je sice nepřeberné množství návodů, ale všechny začínájí větou "Otevři si konzoli a v ní editujte soubor /etc/X11/xorg.conf" - zajímalo by mě zda se dá toto nějak nastavit i bez ruční editace a to pod KDE4.3
Prolezl jsem totiž všechno možné nastavení jenž KDE4.3 nabízí a jediné co jsem nalezl byla sekce "Nastavení systému" -> "Obrazovka" -> "Více monitorů", kde na mě ale kouká zpráva "Tento modul je pouze pro nastavení systémů s jednou plochou roztaženou přes více monitorů. Zdá se, že memáte takovou konfiguraci." - ale nikde jsem nenašel způsob jak roztáhnout plochu přes více monitorů.
Děkuji za jakékoliv nasměrování i kdyby mělo být takové jako, že se editaci xorg.conf nevyhnu.
Kdyby někoho zajímal důvod mého snažení tak to není lenost udělat to přes editaci konfiguráku - v tom není můj problém. Jde mi spíše o to že toto je asi tak poslední věc která jde pro běžné lidi, tj. technicky ne příliš zdatné ve windows naklikat docela i rychle bez velikého hledání a snažení, zatímco v KDE ji hledám již nemalou dobu a zatím nikde nic. Chtěl bych vědět zda je chyba ve mně a nebo jinde.
Ještě jsem zapomněl napsat použitou distribuci a tou je kubuntu 9.04 a verze jádra je 2.6.30-020630-generic. Jakékoliv další podrobnosti rád zašlu.
Tohle je slozity. Tvoje karta pravdepodobne umi akcelerovat 2D pouze do maximalni sire virt. obrazovky 2048 pixelu. Pokud by i nakrasne umela sirsi rozliseni, tak budes potrebovat posledni ovladace. Hledej na google launchlad a altertantivni repositare xorg. Dalsi moznosti je pouzit neco co se jmenuje mergedFB.
Někde jsem četl, že s nejnovějšími drivery a xorg-serverem se už konfigurace xorg.conf nepotřebuje. Drivery seženeš tady http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/balicek-pro-graficke-intel-2009q2, ale neručím za to že i to bude fungovat :) Mám stejnou grafickou kartu a dualhead a zatím i to nejlépe funguje s drivery <2.6.3
Jo a DRI (akcelerovaná 3D grafika) ti nebude fungovat pokud budde velikost virtuálního monitory >2048^2, tzn. třeba pro grafické efektyv KDE4 si nastav XRender, OpenGL nebude fungovat.
grandr
(frontend pro xrandr z Gnome) a ty změny si tam naklikat. Vhodné, pokud to dělám jen jednou za uherský rok, nepamatuji si parametry xrandr a připojený monitor je pokaždé jiný.
grandr vypadá docela i hezky, ale bohužel mi tam na něm nešel přetáhnout ani jeden monitor z centrální polohy někam jinam. Škoda - jinak vypadal docela i jako zajímavé řešení.
Jj to je myslím rozumný nápad. Díky všem za navedení správným směrem.
Já třeba používám tento applet http://www.kde-look.org/content/show.php/Xineramoid?content=102446 při zapojení monitoru zavolá jakýkoli příkaz tam nastaviš a pamatuje si různé příkazy pro různé monitory
Děkuji, takto to funguje. Je to jednoduché a přímé řešení. Škoda že toto nějak nezpřístupňuje ovládací panely v KDE4.3 ale svět není dokonalý : )
Tiskni
Sdílej: