Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Společnost MNT Research oznámila, že po open source noteboocích MNT Reform a MNT Pocket Reform bude následovat MNT Reform Next. Časem se objeví na Crowd Supply. Vývoj lze sledovat na Mastodonu.
Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Byla vydána verze 0.9.0 operačního systému Redox OS (Wikipedie). Jedná se o mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu pod licencí MIT. Z novinek lze vypíchnout aplikace Files, Editor a Terminal z desktopového prostředí COSMIC, RustPython nebo webový server Simple HTTP Server.
Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Potřeboval bych logovat uživatelská jména a hesla při přihlášení (přes ssh) v případě že byla zadána špatně. Jen nevím jak začít:D mohl bych poprosit zda by jste mi o přihlašovacím mechanismu něco řekli budu ho zřejmě muset významě modifikovat?
No treba v debianu se automaticky loguje chybne prihlaseni do /var/log/auth.log. Myslim ze ale ve vsech distribucich to bude stejne.
Logovat hesla ?!
Přihlašování pře SSH je dobře logované, takže stačí jen parsovat běžný log nebo si nastavit log vlastní jen pro ssh, třeba přes syslog-ng.conf.
no ano ale tam jsou jen uživatelská jména nikoliv hesla. Jak ho donutit logovat i hesla jsem se nedočetl.
našel jsem i diskusi http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=840280
ze které ale vyplynulo že bude potřeba modifikovat ssh server což mi teda nepřipadá jako moc dobré řešení.
(je taky možný že vás nechápu)
no ano ale tam jsou jen uživatelská jména nikoliv hesla. Jak ho donutit logovat i hesla jsem se nedočetl.
Opravdu vám to připadá jako dobrý nápad?
sshd
. Právě tohle je hlavní výhoda autentizace klíčem: i když útoční získá plnou kontrolu nad serverem, stejně nedostane do ruky nic, co by mu umožnilo přihlásit se na další stroje, kde používáte stejný klíč.
ano, je to v dane situaci nezbytne. Netvrdim ze to musi byt v auth.log muze to byt klidne i jinam ale potrebuji si logovat ip + jmeno + heslo + cas ale jen pro chybna prihlaseni coz asi pujde dobre ofiltrovat.
Ne chápete dobře :)
Já jen nechápu potřebu logovat hesla :(
Přečetl jsem si vše psáno níže a rozumím vysvětlení, ale stejně bych hesla nelogoval:):):)
Mé řešení zní, povolit přihlášení na ssh jen vyjmenovaným uživatelům a skupinám - toliko pro bezpečnost.
Pro snížení traficu:
se mi osvědčilo automatické blokování na firewallu IP:PORT na určitý čas po N neúspěšných loginech (třeba 5ti) třeba na 15min s progresivním nárustem času blokování při opakovaném pokusu.
Většina scanerů to ukončí velice brzy a měsíc po nasazení už je to zkouší jen sem tam, oproti systematický narůstajícím „útočníkům“ (napadených strojů).
Například Fail2ban. Moc mi to nevyhovovalo (ztrácel jsem přehled), tak jsem si napsal vlastní skript.
>Pokud to zkusí jedenkrát za 20min tj. 72× za den, ať je jich i 10tis :), to přece neva.
Takovéto blokování není primárně způsob jak zvýšit bezpečnost, ale zbavit se otravného hmyzu :).
A pokud se jedná o server pro 3 ssh uživatel (jestli jsem dobře četl), tak můžu dát i periodu blokování na 30min a udržovat si jejich historii 1den a postupně navyšovat blokovací čas při opakovaném pokusu. :)
Aha takže normálně to nepůjde. A co "před" ssh server "něco" strčit co bude logovat vše, ale ukládat bude jen to co se dostane do auth.log jako invalid nebo fail. ?
ano. Chci na tam vložit mnohem podrobnější analýzu ale uhádl jste co myslím :) právě proto abych se sám neuřízl. Navíc v tomhle případě jde o "fingerprinting" robotů kteří hádají hesla. mám tisíce útoků denně a cca 100 nových ip útočníků denně + neukojitelnou zvědavost co tam vlastně zadávají. nedělám si iluze o tom že tam budou i normální hesla ukradená z login formů různých webů.
sshd
nebo příslušného PAM modulu.
bohužel je to stroj kam se přihlašují tři lidé z čehož pouze o jednom (o sobě) mohu říct že přihlášení odkudkoliv nepotřebuje. Takto vygenerovaný "list" chci distribuovat i mezi své ostatní servery jako "preventivku".
Děkuji za cené rady a hlavně o jiný pohled na věc :)
Protože sdílím tvé nadšení na monitorování nepatřičného dění na síti. Probral jsem v rychlosti internet. K nachytaní zlých živlů slouží takzvané Honeypot nebo IDS a nedávno jsem slyšel o linuxovém balíku, který simuluje zranitelné porty a služby windows. Možná jsou i jiné balíky s falešnými SSH a podobně. ubuntuforums.org/showthread.php
Na první pohled, a jak už bylo řečeno, bude nejjednodušší upravil PAM (místo klasické autentizace dát nějakou podvrženou, která nejprve loguje a pak spouští přihlášení). Možná ale jednodušší by bylo odchytávat hesla z ftp nebo telnetu - tcpdumpem by se daly vycucat přímo ze síťové komunikace. Třeba tam bude ještě víc útoků.
Tiskni Sdílej: