Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj! Měl jsem nainstalován Windows 7 takto: tajný oddíl (swap) pár mega, disk C- systém 35 giga, disk D- instalace 30giga, disk E- multimédia 100 giga, disk G- ostatní cca 85 giga na 250ti gigovém disku. Při instalaci Ubuntu jsem smazal oddíly windows swap a systém, vytvořil nové, swap pro linux a / pro instalaci Linuxu, home jsem nedělal, počítal jsem s tím, že budu mít vše ostatní na discích ještě z Windows.
Vše se v pohodě nainstalovalo, jenže: Ubuntu mi ukazuje pouze původní disk D- Instalace, disky multimédia a ostatní jako by tu nebyli, je to 170 giga, takže někde být musí. Určitě se tu najde někdo schopný, kdo by mi dokázal laicky vysvětlit, jak mám další disky najít a normálně používat.
Nazdar, spusti terminal a zadaj:
# fdisk -l
Zobrazia sa ti pre ten disk vsetky particie na disku. Tiez zadaj:
# mount
Tento prikaz ti zobrazi pripojene particie. Nasledne sem daj tie vypisy, z toho bude clovek mudrejsi.
p.s.: V zavislosti na nastaveniach mozno budes musiet spustat programy ako root. Ubuntu ale skor nie, prv skus.
fdisk:
Disk /dev/sda: 250,0 GB, 250 059 350 016 bajtů
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 30 401
Jednotky = cylindry po 16065 * 512 = 8 225 280 bajtech
Identifikátor disku: 0x33103712
Zařízení Zavádět Začátek Konec Bloky Id Systém
/dev/sda1 * 1 3526 28322563+ 83 Linux
/dev/sda2 3527 3824 2393685 82 Linux swap/Solaris
/dev/sda4 3825 30402 213476536 42 SFS
mount:
/dev/sda1 on / type ext3 (rw,relatime,errors=remount-ro)
tmpfs on /lib/init/rw type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
varrun on /var/run type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
varlock on /var/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=1777)
udev on /dev type tmpfs (rw,mode=0755)
tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=620)
fusectl on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
lrm on /lib/modules/2.6.28-14-generic/volatile type tmpfs (rw,mode=755)
securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev)
gvfs-fuse-daemon on /home/gustav/.gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,user=gustav)
/dev/sda4 on /media/Instalace type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096)
Ako prve som si vsimol, ako ti rozpoznalo /dev/sda4 . Sotva tam mas SFS. Kedze som sa s tymto problemom nestretol predtym, som sa pozrel po tomto probleme a zistil nasledovne. Problem je, ze je to dynamicky disk a nemas zahrnutu podporu v kerneli. Musis prekompilovat kernel s podporou LDM a potom ti to pojde v poriadku, particie budu spravne rozpoznane. Treba pridat do kernelu polozky:
"Advanced partition selection" CONFIG_PARTITION_ADVANCED
"Windows Logical Disk Manager (Dynamic Disk) support" CONFIG_LDM_PARTITION
Kompilacia nie je nijak narocna, takze sa netreba bat.
Joj! Díky za radu, ale s kompilací kernelu jsem se ještě nesetkal... Můžeš mi poradit, jak na to, popř. kde najít návod? Jsem takový linuxový začátečník, na windowsech jsem to jel, ale tady bohužel ještě ne-e...
Tiskni
Sdílej: