Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
"Musis prekompilovat kernel s podporou LDM a potom ti to pojde v poriadku, particie budu spravne rozpoznane. Treba pridat do kernelu polozky:
"Advanced partition selection" CONFIG_PARTITION_ADVANCED
"Windows Logical Disk Manager (Dynamic Disk) support" CONFIG_LDM_PARTITION"
Tak a teď jsem v prdeli. Poradíte někdo? Já, jakožto linuxový začátečník a hned druhý den kompilovat Kernel, vidím to bledě.
No jak mi radil jeden kolega, tak asi ne, protože, kdyby mělo, tak by Ubuntu viděl všechny mé tři původní particie z windows a vidí jenom jednu...
zgrep LDM /proc/config.gza napis sem co to vypsalo
gustav@gustav-laptop:~$ zgrep LDM /proc/config.gz
gzip: /proc/config.gz: No such file or directory
No tak to už fakt nevím, co budu dělat. Ty disky docela potřebuji, mám na nic uloženou veškerou práci a hudbu apodobně...
fdisk -l
Ano, opravdu tam jsou, je to cca 180 GB a to se ti jen tak nevypaří...
Disk /dev/sda: 250,0 GB, 250 059 350 016 bajtů
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 30 401
Jednotky = cylindry po 16065 * 512 = 8 225 280 bajtech
Identifikátor disku: 0x33103712
Zařízení Zavádět Začátek Konec Bloky Id Systém
/dev/sda1 * 1 3526 28322563+ 83 Linux
/dev/sda2 3527 3824 2393685 82 Linux swap/Solaris
/dev/sda4 3825 30402 213476536 42 SFS
Dobrý, dejme tomu, že to mám nainstalované, ale kompilovat? Promiň, ale španělská vesnice...
Což o to, to by nebyl problém, problém je pouze absence windows na tomto notebooku...
Jeste je moznost zkusit komercni drivery, ktere dynamicke disky podporuji (napr. http://www.paragon-software.com/business/ntfs-linux-professional/index.html). Ale nemam s tim zkusenost.
Michal
Tiskni
Sdílej: