Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Jak v KDE nebo gnome nastavím velikost ikon v systray? Ve výchozím nastavení jsou strašně obrovské, potřeboval bych je zmenšit na 16x16. Při aktuální velikosti to vypadá, jako když vytejkaj z panelu.
Mně se teda nenastavujou, když panel zmenším/zvětším, jsou poŕád stejně veliké, ale to by stejně nebylo řešení. Panel mám nastaven na velikost, jaká mi vyhovuje (22px), ale ty ikony jsou prostě velký až na okraj panelu. Např. v bmpanelu verze 2 je možnost nastavit 16x16 ikony pro systray, ale to je vývojová verze a je to celý zabugovaný, neladí to s prostředím a nemá to menu.
Pro malé velikosti je třeba je udělat extra bitmapově.
Ano, pro opravdu mrňavé, kde záleží na každém pixelu, ano. Ale je otázka, jestli i takto mrňavé ikony musí být tak podrobné, protože hra najdi deset rozdílných pixelů při výběru té správné ikony by mě nebavila. Osobně dávám přednost jednoduchým ikonám (pokud vůbec nějakým).
není třeba měnit ikony, ale nastavit systray aby přidělovala 16x16 fleka pro ikony
Až uvidíte velkou bitmapovou ikonu zmenšenou na 16 čtverečních pixelů, tak se chytnete za hlavu úplně stejně jako při vektorové vykreslené do stejně malé plochy.
Ano, pro opravdu mrňavé, kde záleží na každém pixelu, ano. Ale je otázka, jestli i takto mrňavé ikony musí být tak podrobné, protože hra najdi deset rozdílných pixelů při výběru té správné ikony by mě nebavila. Osobně dávám přednost jednoduchým ikonám (pokud vůbec nějakým).Ale ano, já taky radši jednodušší, ale i tam záleží na pixelech, aby to bylo ostré. Ta mazanice u svg ikon zmenšených na 16x16 je hnus.
Až uvidíte velkou bitmapovou ikonu zmenšenou na 16 čtverečních pixelů, tak se chytnete za hlavu úplně stejně jako při vektorové vykreslené do stejně malé plochy.To já nepopírám, ale to už si má pořešit dle standardu aplikace - vezme požadovanou ikonu a vyrenderuje, když ji nemá (ale 16x16 je docela často používaná velikost, tak by ji mít mohla), tak ji hold zvětší/zmenší.
Tiskni Sdílej: