Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Dobrý den. Rád bych vyzkoušel na své mini-itx s atomem ucelenou serverovou aplikaci s jednoduchým webovým rozhraním. Našel jsem dva projekty a to FreeNAS a Ebox. Máte někdo s nimi prosím nějaké zkušenosti? U FeeNAS jsem totiž neviděl možnost emailového serveru a u Eboxu to vypadá, že tam chybí podpora FTP. Obojí je pro mne důležité. Předem děkuji za vaše postřehy a informace.
FreeNAS je systém pro síťové úložiště dat založený na FreeBSD (viz třeba http://cs.wikipedia.org/wiki/FreeNAS ), proto tam e-mailový server nenajdeš. eBox nepoužívám - neporadím. Podle popisu bych se zkusil zaměřit na projekty SME Server (http://wiki.contribs.org/SME_Server:About) nebo Clark Connect (http://www.clarkconnect.com/).
Co si predstavujete pod pojmem "ucelenou serverovou aplikaci s jednoduchým webovým rozhraním" ???
Jak pise kolega. FreeNAS je system pro datova uloziste, tzn. v podstate z nejakeho PCcka, ktere vycpete diskama udelate diskove pole a smer je vytvorit open-source verzi ke komercnim storage/NAS systemum.
Pokud chcete nejaky "light" system, nainstalujte si napr Debian, FreeBSD atd. v core instalaci a jako webove rozhrani k ovladani muzete pouzit Webmin.
Samozřejmě nemyslím tím klasický server. Sám mám takový postavený na Debianu. Spíš mě zajímalo co tyto konkrétní "distribuce" dovedou či nedovedou. Pro malý servřík postavený na platformě Atom pro domácí použití si myslím, že takovéto aplikace stačí a netřeba plnohodnotného serveru.
FreeNAS je zalozen na OpenBSD. Takze samozrejme, muzete doinstalovat leccos, ale primarne bych ho jak vy rikate "malý servřík postavený na platformě Atom pro domácí použití" nepouzil. To uz bych spis pouzil to OpenBSD, FreeBSD a nebo vami zminovany Debian (zde navic ho jiz pouzivate, takze budete mit jednodussi praci).
FreeNAS uz z nazvu (tedy The free NAS server) je staven pro storage. Primarne je upraven pro praci s RAID, analyza/diagnostika pevnych disku. Podpora protokolu iSCSI, CIFS, RSYNCD, UNISON, UPnP atd.......
Slovo "plnohodnotny server" je taky dost osemetne. Co je a neni podle vas plnohodnotny server? Kdyz nainstaluju FreeBSD tak core instalace ma par mega a uz mam plnohodnotny server. To same Debian.
EBOX je super a da sa doinstalovat aj FTP. Podla for co som cital ja v dalsich verziach bude pramo podpora FTP teraz je tam SAMBA
Tiskni
Sdílej: