Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj, chtel bych se zeptat, jestli nekdo z vas nevi o nejakem linuxovem nastroji na zalohovani cisco boxu. Diky za odpoved.
Ide tusim zalohovat aj na tftp server, ktory budete mat na linuxe. Potom staci mat nejaky ssh script co sa pripoji na ten router a posle config cez tftp.
RANCID ma svoje dost zasadni limitace, resili jsme podobny problem a moje doporuceni je pouzit bash scripty a expect a vysledky si commitovat do nejakeho versioning systemu treba do cvska. Z nej se potom daji udelat daily mail digesty a clovek ma po precteni mailu idealni prehled o zmenach v siti a pres diffy v cvsku uplne presne jake. Chce to running-config startup-config a pokud pouzivate VLANy a WTP tak i vlan.dat.
jj, diky za info. Priklanim se taky k myslence nekolika bash skriptu. Ja jsem jenom chtel vedet, jestli existuje neco pro linux. Pro win se zda, ze toho existuje velke mnozstvi. Ale win..., mam proste sve zasady
tak tak. rancid je naj ;) aj na automatizovane prihlasovanie a hromadne zmeny konfigov
na zalohovanie dolezitych prvkov pouzivam rancid a na menej dolezite cisco works (ale to je uz za tazke prachy).
Na tom ciscu se da nastavit, aby si zalohovalo config.
archive
path tftp://xxx.yyy.zzz.žžž/whatever
time-period 2880
!
da. dokonca aj cez event manager (eem skript), ale toto je nezavisle od konfiguracie, kedze postacuje len ssh/telnet pristup (pripadne posielanie syslogu, ak chceme stahovat konfig pri urcitej udalosti).
Tiskni
Sdílej: