Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Řeším na serveru problém se dvěma nesystémovými disky, které občas chcípnou a pomůže až restart pc. Disky jsou v tu chvíli nedostupné, což je ale jedno, protože jsou nesystémové a jen na nich zkouším. Důležité je, že server nemůžu normálně restartovat pomocí reboot, protože systém se snaží korektně ukončit komunikaci s pevným diskem, který už neodpovídá, tudíš problém. Na místě bez problému pomocí sysrq killnu procesy, synchronizuji disky a rebootnu systém. Jak tohle ale udělat na dálku. Dá se nějak systému říct aby natvrdo restartoval nebo jak to vyřešit? Řešení typu zůstat u serveru až se to stane nefunguje, protože problém nastane VŽDY až když se od serveru vzdálím(děkuji zákonu schválnost, fakt moc..).
Tak jsem našel že tojde pomocí
echo b > /proc/sysrq-trigger
ale nejlepší by bylo nejdříve zabít procesy, což se mi pomocí skriptu, který by poslal nejprve i, pak s, pak b nepodaří, protože i killne i ten skript.
echo b > /proc/sysrq-trigger
na konec funkce do_stop()
v /etc/rc6.d/S20sendsigs
?
BTW kup si nový disky Disky jsou v pořádku, ale nějak se nechtějí snést s ostatním hardwarem. Jsou to sas disky seagete cheetah na adaptecu 9410 integrovaným v desce. Ty funkční na kterých je teď systém jsou sata.. Dát ten příkaz na konec reboot skriptů mě napadlo, ale nevím jestli se to k nim dostane ;
Muzu se zeptat, co je to "obcas"? Nejspis to nebude nahoda. Ja bych nahodil nejake provizorni reseni a sel po problemu, proc chcipaji ;)
Tiskni
Sdílej: