Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Zdravim,
bezi mi samba na debianu, a tvari se jako dva sitove disky, pro jednoduchost rekneme A a B.
Mam tam dve sitovky a potreboval bych kvuli rychlosti aby se na disk A pristupovalo pres ip eth3
a na disk B pres ip eth4. V etc/network/interfaces mam tohle:
iface eth3 inet static
network 192.168.11.0
netmask 255.255.255.0
address 192.168.11.220
gateway 192.168.11.1
broadcast 192.168.11.255
iface eth4 inet static
network 192.168.11.0
netmask 255.255.255.0
address 192.168.11.221
#gateway 192.168.11.1
broadcast 192.168.11.255
problem je ze porad jedou oba A i B pres eth3 (bez ohledu na # pred gateway). Tzn kdyz si pripojim
sitovy disk s ip 11.221 (coz by melo byt eth4) tak to funguje jen kdyz je pripojeny kabel k eth3 a jede to pres nej.
Pres eth4 nejspis nic nejede, kdyz ho odpojim nema to na nic vliv. Firewall tam neni, policy na ACCEPT.
Je nejaka finta jak to udelat funkcni, tzn. aby sitovy disk na .11.220 sel pres eth3 a .11.221 pres eth4?
Nebude problem ze u obou je stejna network? ip 192.168.11.1 je router v te siti.
Vsem dik za napady..
Co skusit spustit 2 instance(konfigurace)samby, kazdou na jinem rozhrani pres:
[global] interfaces = eth3
A v kazde instanci odkazovat na jiny disk?
NN
to zni dobre, nicmene tohle je problem spis systemu nez samby, to co jsem psal plati i pro ping - tzn kdyz jede ping na ip .11.221 (eth4)
a vytahnu kabel z eth3 tak uz si nepingnu ani tu 11.221. Uprimne receno bych cekal ze se ten system bude chovat naopak
tzn ze pres obe sitovky si pingnu libovolnou adresu (a pak by tohle bylo reseni), ale bohuzel to tak neni.
net.ipv4.conf.all.arp_ignore=1net.ipv4.conf.eth3.arp_ignore=1net.ipv4.conf.eth4.arp_ignore=1net.ipv4.conf.all.arp_announce=2net.ipv4.conf.eth3.arp_announce=2net.ipv4.conf.eth4.arp_announce=2
>Route vypise tohle:Kernel IP routing table
Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
192.168.20.8 * 255.255.255.252 U 0 0 0 eth0
192.168.21.8 * 255.255.255.252 U 0 0 0 eth1
192.168.11.0 * 255.255.255.0 U 0 0 0 eth4
192.168.11.0 * 255.255.255.0 U 0 0 0 eth3
default my.router 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth3
default my.router 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth4
a >ip route show table local scope host
local 192.168.20.10 dev eth0 proto kernel src 192.168.20.10
local 192.168.11.221 dev eth4 proto kernel src 192.168.11.221
local 192.168.11.220 dev eth3 proto kernel src 192.168.11.220
local 192.168.21.10 dev eth1 proto kernel src 192.168.21.10
local 127.0.0.1 dev lo proto kernel src 127.0.0.1
local 127.0.0.0/8 dev lo proto kernel src 127.0.0.1
a >ip route show table local
broadcast 127.255.255.255 dev lo proto kernel scope link src 127.0.0.1
broadcast 192.168.11.0 dev eth4 proto kernel scope link src 192.168.11.221
broadcast 192.168.11.0 dev eth3 proto kernel scope link src 192.168.11.220
broadcast 192.168.20.8 dev eth0 proto kernel scope link src 192.168.20.10
local 192.168.20.10 dev eth0 proto kernel scope host src 192.168.20.10
broadcast 192.168.20.11 dev eth0 proto kernel scope link src 192.168.20.10
local 192.168.11.221 dev eth4 proto kernel scope host src 192.168.11.221
local 192.168.11.220 dev eth3 proto kernel scope host src 192.168.11.220
broadcast 192.168.11.255 dev eth4 proto kernel scope link src 192.168.11.221
broadcast 192.168.11.255 dev eth3 proto kernel scope link src 192.168.11.220
broadcast 192.168.21.8 dev eth1 proto kernel scope link src 192.168.21.10
local 192.168.21.10 dev eth1 proto kernel scope host src 192.168.21.10
broadcast 127.0.0.0 dev lo proto kernel scope link src 127.0.0.1
broadcast 192.168.21.11 dev eth1 proto kernel scope link src 192.168.21.10
local 127.0.0.1 dev lo proto kernel scope host src 127.0.0.1
local 127.0.0.0/8 dev lo proto kernel scope host src 127.0.0.1
x.
ok, jeden default smazu, ale mel jsem za to ze routovaci pravidla v local s konkretni ip (tedy .11.220 a .11.221) by to mely odfiltrovat drive nez default. Princip myslim ze matne ale chapu, ale je tam nekde nejaky hacek ktery nemuzu najit. Uprimne receno me trochu prekvapuje proc to nejde, myslel jsem si ze proste budou 2 rozhrani s 2 ip, kazda prijme to co ji je urceny a taky sama odpovi.. jde o to ze to budou 2 sitovy disky, na ktery se budou pripojovat ruzny klienti z toho rozsahu a tak nemuzu natvrdo urcit odchozi ip.. chtelo by to nejaky pravidlo ze to co na sitovku prijde po ni taky odejde a ne po jiny.. co sem tak cet o nastavovani ARP tak to vypadalo nadejne ze to je ono ale furt no neni funkcni.. a takovy masakry jako arp flux jsem radsi preskocil a doufam ze to pujde nejak jednoduseji :)
Pro tuto situaci je podle mého nejvhodnější ty dvě síťovky hodit do etherchannelu (Cisco terminologie), respektive bondingu (Linux terminologie). To je technologicky nejlepší způsob, jak řešit vámi požadované výkonnostní zlepšení.
Toto chování podporuje snad každý (managovatelný nebo smart) switch, se kterým jsem se kdy potkal, včetně modelů za pár stovek. Třeba tomu říkají "port group" nebo ještě nějak jinak, ale určitě to půjde nastavit.
Řešit to na L3, tak jak se o to snažíte, bude asi docela opruz a hlavně to prostě není "ta správná cesta".
Kdybys chtěl si hrát s vrrp, tak vidim v linuxu možná dvě implementace ... http://www.ucarp.org a http://www.keepalived.org/. Takže by šlo udělat dvě vrrp skupiny, každou s primárem na jedný síťovce. Jinak jan na L3 jednoduše nevim. No, možná udělat dva subnety, na každé síťovce jeden.
Tiskni
Sdílej: