Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
chcem sa spytat, ako je to s podporou tohto modulu pre httpd a rozsirenim SNI. Podla mod_nss
bugzilly by mal byt zakomponovany, ale niesom si isty, ci je zahrnuta aj v baliku pre F11.
Totiz hladam modul pre apacha, ktory by podporoval SNI na fedore. mod_gnutls
v repozitaroch nemaju, a mod_ssl
ho nebude mat asi donekonecna, preto mi to vychadza len na mod_nss. Ak som spravne pochopil, tak pri mod_nss sa certifikat rozlisuje pomocou parametra NSSNickname
v danom virtualhoste. NSS databaza je vytvorena aj naplnena certifikatmi pre rozne virtualhosty, avsak browser (ff) zobrazi vzdy certifikat "defaultneho" virtualhostu. Opera zas ukaze certifikaty vsetkych virtualhostov .
Verzia mod_nss
u mna je 1.0.8
. Dik za odpovede.
Moc otázce nerozumím, ale pokud současný mod_ssl ve F11 splňuje vaše požadavky, tak po dobu podpory F11 tam ta funkcionalita nejspíš bude. A v F11 je mod_nss přítomen také, zdá se, že ve F12 bude též (alespoň teď v development verzi tam je). Jestli je nutno podporu SNI zadat už při kompilaci nevím - ale stačí stáhnou .src.rpm a mrknout do spec souboru.
Vo fedore doteraz nieje k dispozicii podpora SNI pre mod_ssl
. Bug ktory to mal riesit je otvoreny este od cias fedory 9, preto som sa obzeral inym smerom. Je tam tiez debata medzi package maintainerom a bugreporterom ohladom dovodov, preco SNI doteraz nieje a argumenty maintainera mi pridu ako vyhovorky, ale to je uz o inom. Nemam zaujem si baliky rekompilovat sam, pretoze je to administrativne narocne na udrziavanie hlavne v pri vacsom pocte fyzickych webserverov, preto som sa obzeral po inych moduloch.
Ano, mod_nss
je vo fedore, pouzivam ho teraz, ale mam problem s konfiguraciou viacerych SSL virtualhostov, pre ktore chcem pouzit samostatne certifikaty. Pozeral som aj zdrojove rpm, ci pre mod_nss neexistuje nejaky parameter typu --with-sni
, ale nic take tam nieje, v dokumentacii ho tiez neuvadzaju (jedine ta bugzilla) a preto nemam sajn ako zistit, ci tu podporu realne obsahuje alebo nie. Asi len tak, ze to ma niekto rozchodene
Ale aspon ste ma donutili pozret sa znova na ten bugreport a zrovna dnes sa konecne maintainer odhodlal vypustit prvu verziu mod_ssl s podporou SNI, co je docela nahoda. Sice to riesi moj primarny problem, ale aj tak by ma otazka podpory SNI pre mod_nss zaujimala ked som sa v nom uz zacal vrat
Je tam tiez debata medzi package maintainerom a bugreporterom ohladom dovodov, preco SNI doteraz nieje a argumenty maintainera mi pridu ako vyhovorkyPodíval jsem se na ten bug a musím nesouhlasit. Maintainer správně ohodnotil navržený patch jako nezralý, konzultoval to i s upstreamem. Bugreporter to uznal. Debata (nebo spíš menší flame) se rozvinula až tehdy, když do toho vstoupil ten Iang a dožadoval se toho, aby ten bug dostal maximální prioritu. Maintainer nepodlehnul nátlaku a požadovanou změnu zařadil, až když se stala součástí nové upstream verze. Podle mě maintainer postupoval naprosto korektně.
Tiskni
Sdílej: