Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.11.
Oficiálně byla vydána (Mastodon, 𝕏) první RC verze GIMPu 3.0. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 75 000 dolarů (1 770 157 korun).
Byla vydána nová verze 8.11.0 řádkového nástroje a knihovny pro přenos dat po různých protokolech curl. S oficiální podporou WebSocket. Opravena byla bezpečnostní chyba CVE-2024-9681.
Baví vás elektronika, informační technologie, bastlení nebo obecně technika? Pak i tento měsíc je tady pro Vás Virtuální Bastlírna - online setkání hospodského typu všech nadšenců do techniky, organizované projektem MacGyver strahovského studentského klubu SiliconHill.
Pokud by se diskuze náhodou zadrhla, mají Strahováci nachystaná i výplňová témata. Například co se stalo za katastrofy poslední měsíc? Voyager 1 musel kvůli poruše … více »Bylo publikováno RFC 9669 - BPF Instruction Set Architecture (ISA) specifikující instrukční sadu jaderného subsystému eBPF (Wikipedie).
Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Většina vylepšení od Ondselu se dostane do FreeCADu.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Pokud instalujes nejnovjejsi verzi Ubuntu doporucuji pouzit ext4, jinak v podstate jak pises. Ano pujde to videt
s tím, že si chci udělat více partyšen ...proc? mas k tomu duvod?
Šlo by jako přípojný bod /Multimédia, /Ostatní?Vsechno jde kdyz se chce ;) ... jo to by slo
Bude to vidět v Ubuntu rovnou jako další "disk"?Pokud to budes formatovat pri instalaci tak ano, jinak to budes muset pridat rucne do fstabu aby se ty partice pripojily po startu
Nechce se mi v tom nějak moc šťourat, potřebuji nějaké rychlé řešení, díky :)no problemo ... kousek swap a zbytek pro /
lidi vypnete komplikatorProč dělat něco jednoduše, kdyš to jde složitě
... kdyš ...strelte me nekdo do hlavy ... rychle prosiiiim
V tom případě "jen" uděláš pořádek ručně, smažeš /bin, /sbin, /usr, /var (etc) .... pokud nechceš mít nějaké zálohy ... aneb necháš jen /home a adresář s datama a zbytek smažeš z live distribuce ... tudíž dávej tam takovej file systém, kterej přečteš i odjinud. A při instalaci dáš vlastní rozdělení disku bez jeho formátování.
1/ linux nejsou widle
2/ reinstall linuxoveho stroje obvykle nedelas tak casto jako windowsiho
3/ vzdycky je ta moznost behem instalace neformatovat disk a vyuzit ten fs co tam je ... jen s tim ze smazes to co nepotrebujes, tzn vse krome /home/
4/ v nejhorsim bys ty data vytahnul ze zalohy ... kdyz rikas ze bys o to nerad prisel tak to jiste zalohujes ;)
Tiskni Sdílej: