Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Zdravím.
Rád bych vyřešil následující problém. Občas se stává, že nějaký program označí soubor na sdíleném disku jako read-only (co ho k tomu vede nevím - je to část problému, kterou nemohu ovlivnit) a tento soubor pak ostatní uživatelé nemohou přes sambu ani zapsat ani smazat, ačkoliv k tomu unixová práva dle ACL mají.
Postup k reprodukci:
/etc/samba/smb.conf
acl compatibility = win2k
map acl inherit = Yes
....
[docs]
comment = Shared documents
path = /home/samba/docs/
read only = No
create mask = 0600
directory mask = 0700
delete readonly = Yes
...
Vytvořím adresář (třeba jako root):
#mkdir test
a read-only soubor
# cd test; touch file; chmod 400 file
přidám si práva k souboru i adresáři (.)
#setfacl -m u:pavel:rwx file .
V tomto případě nemůžu jako uživatel pavel (ani jiný) přes sambu soubor smazat, ačkoliv v Linuxu právo mám (zápis do adresáře). Vím, že ACLka chápe Samba a Linux jinak, ale zrovna tady nevím jak docílit toho, aby soubor byl vždy přístupný pro zápis ostatním.
Pro kontrolu:
[test]# getfacl . file
# file: .
# owner: root
# group: root
user::rwx
user:pavel:rwx
group::r-x
mask::rwx
other::r-x
# file: file
# owner: root
# group: root
user::r--
user:pavel:rwx
group::---
mask::rwx
other::---
Děkuji za odpověď
Dobry den,
resim prave stejny problem. Nalezl jste nejake reseni?
Tiskni
Sdílej: