Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Používám Debian 4.0 etch s KDE 3.5x. Měl jsem grafiku nVidia FX5200. Vše šlapalo bez problémů. Pak jsem si koupil nové LCD s DVI. Ale stará FX5200 nedokázala přes DVI nic zobrazil. I vyměnil jsem ji za novou nVidia 7600GS. Nic se nemuselo přeinstalovávat, stačilo jen zasunout kartu a spustit. Obraz přes DVI jako víno. Jenže po nějaké bouřce grafika odešla . Ve WInXP(mám dualboot systém) vynechávala sloupce(pokud systém vůbec naběhl), v Debianu po spuštění kdm na mě z obrazovky blikaly barevné obdélníčky. Tak jsem zakoupil novou MSI NX6200AX. Chtěl jsem nVidii do AGP a hry nehraju, takže výběr nebyl moc velký. Jenže po instalaci problém. Při bootu Debianu z HD po startu kdm bezprostředně následuje restart. Proto jsem zkusil i liveCD openSuse 11.0. Po startu grafického prostředí čeročerná obrazovka. Přes DVI je sice slabě vidět vytečkovaný obdélníček(cca 2x2cm), který se hýbe jak pohybuju myší(asi kurzor), ale jinak nic. LiveCD Kubuntu 9.04 nabootuje alespoň do konzole a pak při pokusu o startx vypíše tohle: "AddScreen/ScreenInit failed for driver 0". Tuhle chybu jsem hledal, ale všechny rady, co jsem našel, se týkají úpravy už nainstalované distribuce, ale ne liveCD. Nevíte někdo co s tím?
Díky
Mohl by ste dodat kompletní výpis logu X serveru?
Tiskni Sdílej: