Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Těch zkušenějších bych se rád zeptal, jak řeší to, když potřebují mít nainstalované různé verze knihoven a některé se nenacházejí v repozitářích pro danou distribuci, tudíž se musí instalovat z volných balíčků nebo pomocí ./Configure + make install
To obnáší hlavně to, že člověk musí vést vlastní databázi mimo balíčkovací systém a i to, že často <code>make install</code> nemusí vše hodit tam, kde by to mělo být. (což se dostávám k tomu, proč se distribuce nemůžou shodnout aspoň na tom, kam patří který konfigurák, kde má být apache doc root atd?)
/opt
nebo ~/opt
nebo použil virtualizaci, snad někdo poradí více.
Co kam nainstaluje make install by mělo jít ovlivnit volbami při konfiguraci - viz příslušný ./configure --help
.
Kde má být Apache doc root? No přeci někde v /srv
s tím Apache doc root: Blbuntu ho má ve /var/www, jinak obyčejně to asi bude /srv/www/htdocs.
Mě nejdřív napadlo si to kontrolovat ručně a sbastlit si v MonoDevelopu GUI pro spouštění scriptů, přičemž bych verze přepínal změnou nějakého konfiguráku, ale vyrábět si zdlouhavě balíčky vyjde zhruba nastejno a při nejmenším lépe přenositelné, ale potíž je v tom, že bych si k tomu docela rád udělal vlastní repo, aby mi to automaticky doinstalovalo závislosti nebo odinstalovalo konflikty
/home/httpd
, /var/www
a /srv/http
(různé distribuce).
Tiskni
Sdílej: