Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
V Edici CZ.NIC, knižní řady správce české národní domény, vychází nová kniha Martina Malého Kódy, buildy, firmwary. Autor po půl roce od vydání předchozího titulu přichází se svou již sedmou knihou, tentokrát zaměřenou na vývoj programového vybavení pro embedded zařízení. Publikace s podtitulem Základy vývojářského řemesla pro tvůrce hobby elektroniky nabízí praktického průvodce pro všechny, kdo své projekty vytvořené s Arduinem
… více »V Brně na FIT VUT probíhá dvoudenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Byla vydána nová verze 15.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři Ubuntu představili projekt Myna, tj. iniciativu zaměřenou na přidání funkce převodu řeči na text do prostředí desktopu Ubuntu. Dle plánu již v Ubuntu 26.10.
Společnost Epic Games představila nový open source systém pro správu verzí Lore navržený pro "bezprecedentní škálovatelnost dat i týmů a optimalizovaný pro projekty, včetně her a zábavy, které kombinují kód s velkými binárními soubory, aby uspokojil potřeby vývojářů i umělců". Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) provedl v říjnu 2024 místní šetření u společnosti Seznam.cz. Úřad prověřoval důvodné podezření na možné protisoutěžní jednání, konkrétně zneužití dominantního postavení. Krajský soud v Brně v květnu 2025 konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné. Nejvyšší správní soud (NSS) včera rozhodl, že šetření bylo provedeno v souladu se zákonem. Krajský soud bude muset případ posoudit znovu.
Byl představen skládací telefon Commodore Callback 8020. Ani hloupý, ani chytrý. Pro fanoušky Commodore a digitálního minimalismu. Bez webového prohlížeče a sociálních sítí. S předinstalovaným WhatsAppem. S operačním systémem Sailfish OS.
V OpenBSD byla objevena 27 let stará chyba v ppp pomocí níž lze vzdáleně obejít autentifikaci. Chyba byla nahlášena 12.6. a 14.6. byla opravena. Bližší info v článku A 27-Year-Old Authentication Bypass in OpenBSD's PPP Stack.
Odpověď Evropské komise (pdf) k evropské občanské iniciativě Stop Destroying Videogames, jež je součástí hnutí Stop Killing Games: "Komise se domnívá, že v této fázi nemůže navrhnout právní povinnost zachovat hratelnost videoher poté, co přestaly být poskytovány komerčně. Důvodem jsou i stávající práva duševního vlastnictví. Podle autorského práva EU mají nositelé práv výlučná práva ke svým výtvorům. Kromě autorských práv mohou být
… více »Distro: Arch
Jádro: kernel26 2.6.30.5-1
Ethernet zařízení 1: eth0: RealTek RTL8139 at 0xffffc2000445a000, 4c:00:10:00:7d:bd, IRQ 17
eth0: Identified 8139 chip type 'RTL-8100B/8139D'
eth0: link up, 100Mbps, full-duplex, lpa 0x41E1
eth0: no IPv6 routers present
Ethernet zařízení 2: forcedeth 0000:00:14.0: ifname eth1, PHY OUI 0x5043 @ 1, addr 00:18:f3:b1:f7:16
eth1: no link during initialization.
ADDRCONF(NETDEV_UP): eth1: link is not ready
Ethernet zařízení 3: eth2: Hardware identity 8013:0000:0001:0000
eth2: Station identity 001f:0006:0001:0003
eth2: Firmware determined as Intersil 1.3.6
eth2: Ad-hoc demo mode supported
eth2: IEEE standard IBSS ad-hoc mode supported
eth2: WEP supported, 104-bit key
eth2: MAC address 00:60:b3:64:84:01
eth2: Station name "Prism I"
eth2: ready
eth2: orinoco_pci at 0000:04:08.0
Problém je, že Linux těmto eth zařízením prohází jejich pořadí při každém startu. Vnucení pořadí přes alias v /etc/modules.conf nepomohlo.
Neporadí někdo co s tímto extrémně iritujícím problémem?
/etc/udev/rules.d/*persistent-net.rules).
SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="00:16:17:de:5f:80", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="eth0"
SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="00:00:1c:df:20:f3", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="eth1"
Tak se problém nevyskytl od chvíle kdy jsem do /etc/rc.conf, do sekce
MODULES=()
zapsal požadované pořadí nahrávání driverů
Tiskni
Sdílej: