Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Řeším teď dost divný problém na sambě - počítač přihlásím do domény, přihlásím se pod uživatelem a vytvoří se mu lokální profil v c:\documents and settins\. Zatím vše v pořádku. Pokud se ale na stejný počítač přihlásím jako jiný doménový uživatel a je jedno s jakými právy, tak přihlášení sice proběhne v pořádku, načtou se mu síťové disky a spustí logon.bat, ale uživatel používá profil prvního uživatele.
Prohledal jsem kde co, našel jsem jen jednoho člověka, který má stejný problém jako já:
http://www.mail-archive.com/samba@lists.samba.org/msg80760.html
ale není tam žádné řešení...
Nesetkal jste se někdo s něčím podobným?
Ano, LDAP pouzivam...
Tak je to opravdu tak, mam u vsech uzivatelu stejny sambaSID, ktery se nakopiroval z sambaPrimaryGroupSID. No to je teda celkem mazec... Jen premyslim co ted s tim? Kdyz ty SIDy zmenim u vsech lidi, tak asi se jim lokalne vytvori vsem nove profily, ne? No to by me zase ale mrsklo...
Ano, ale presne o to ide. SID resp SambaSID je vo win svete presne to iste, ako uidNumber vo svete unixovom. Je to proste indentifikator, ktory by mal byt jedinecny. Pod nim vystupuje dany pouzivatel v systeme a na zaklade neho sa prideluju opravnenia k systemovym prostriedkom. Ked Ked ich budete mat vsetky rovnake, tak teda kazdy uzivatel sa voci systemu nijak nelisi a straca sa vyznam viacerych pouzivatelov.
SambaSID ja pouzivam v tvare [DomainSID]-[uidNumber] pre jednoduchost, i ked v skutocnosti to tak nieje. Odvodenie od sambaPrimaryGroupSID by tu nemalo vobec byt, pretoze sambaPrimaryGroupSID definuje pouzivatelovi SID primarnej skupiny. Avsak sambaPrimaryGroupSID povinny nieje a ked nieje uvedeny, tak sa za primarnu skupinu poklada skupina s s cislom gidNumber.
Tiskni Sdílej: