Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dobry den,
do nedavna mi stacila pro https jedna domena, nyni jsem musel rozsirovat a nastal problem s nefunkcnosti dalsich virtualhostu. Nekde jsem se docetl, ze pro jednu domenu, musi byt jedna IP. Nahradil jsem tedy "*" za ip adresy a druhy virtualhost zacal fungovat. Nicmene se mi vyse uvedena teorie nezda. Jeste bych te teorii veril, pokud by se jednalo o pouziti rozdilnych certifikatu. Skutecnosti vsak je, ze virtualhosty (tak jak jsem je tvoril u http) mi pri jedne IP adrese nefunguji.
Muze me nekdo nakopnout spravnym smerem? Pripadne poskytnout funkcni konfiguraci?
V soucasne chvili jsem na tom takto:
<PRE>
<VirtualHost _default_:443>
DocumentRoot "/home/web/ssl"
ServerName 192.168.111.1:443
AccessFileName .htaccess
ErrorLog logs/ssl_error_log
TransferLog logs/ssl_access_log
LogLevel warn
SSLEngine on
SSLProtocol all -SSLv2
SSLCipherSuite ALL:!ADH:!EXPORT:!SSLv2:RC4+RSA:+HIGH:+MEDIUM:+LOW
SSLCertificateFile /etc/pki/roza/server/server.crt
SSLCertificateKeyFile /etc/pki/roza/server/server.key
<Files ~ "\.(cgi|shtml|phtml|php3?)$">
SSLOptions +StdEnvVars
</Files>
<Directory "/var/www/cgi-bin">
SSLOptions +StdEnvVars
</Directory>
include /etc/httpd/conf/adresare.conf
SetEnvIf User-Agent ".*MSIE.*" \
nokeepalive ssl-unclean-shutdown \
downgrade-1.0 force-response-1.0
CustomLog logs/ssl_request_log \
"%t %h %{SSL_PROTOCOL}x %{SSL_CIPHER}x \"%r\" %b"
</VirtualHost>
<VirtualHost 192.168.111.65:443>
DocumentRoot /home/web/ssl/service
ServerName 192.168.111.65:443
SSLEngine on
AccessFileName .htaccess
SSLCertificateFile /etc/pki/roza/server/server.crt
SSLCertificateKeyFile /etc/pki/roza/server/server.key
</VirtualHost>
</PRE>
Predem dekuji.
Dle meho nazoru je problem v tom, ze pouzivate defaultni virtualhost a exaktni zaroven...
myslim si, ze by to melo vypadat takto:
1. VYMAZAT cely blok
<VirtualHost _default_:443>
...</VirtualHost>
2. nadefinovat oba virtualhosty
(nezapomenout uvest tuto directivu pro name-based hosty) NameVirtualHost *:443
<VirtualHost nejakaIP:443> DocumentRoot /nejakacesta ServerName nejakejmeno SSLEngine on SSLCertificateFile /etc/pki/roza/server/server.crt SSLCertificateKeyFile /etc/pki/roza/server/server.key </VirtualHost>
<VirtualHost jinaIP:443> DocumentRoot /jinacesta
ServerName jinejmeno SSLEngine on SSLCertificateFile /etc/pki/roza/server/server.crt SSLCertificateKeyFile /etc/pki/roza/server/server.key </VirtualHost>
...a uvidte...
jeste pozn. - u ssl muzete mit vice hostu na jedne IP, ale musite pocitat s tim, ze nemuzete uzit ruzne certifikaty... Tzn obdobne, jako u name-based http muzete uzivat ServerName a ServerAlias BEZ nutnosti dalsi alokace IP... Podstatne je, zdali mohou mit ostatni VH shodny certifikat... :)
Po vynechani Virtualhost_default jsem zacal bojovat s problemem "Kód chyby: ssl_error_rx_record_too_long", tak jsem volbu Virtualhost_default uplne vyremoval a jsem tam kde jsem byl.
Vase konfigurace je funkcni, mam problem s konfiguraci typu
IP, DocumentRoot, /cesta1, ServerName jmeno1, ...
stejna IP, DocumentRoot /cesta2, ServerName jmeno2
V tomto pripade skace jemno1 i jmeno2 do /cesty1 a za ziveho boha nevim proc. Pokud si vystacim se dvemi domenami, pak to lze resit dvemi adresami, ale kdyz budu potrebovat vice domen, mam problem s nedostatkem verejnych IP :))
Boze!!
Na vine chybejici NameVirtualHost v ssl.conf...... Pak jsem to pres par drobnych komplikaci dopatlal do pozadovane funkcnosti.
UFF!
Dekuji zucastnenym.
Tiskni
Sdílej: