V rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis vystoupí v Praze v neděli 1. října v 18:00 hodin Richard Stallman s přednáškou Free Software And Your Freedom.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
$ xrandr
xrandr: Output Unknown-2 is not disconnected but has no modes
Tuhle hlasku dostanu pri kazdem pokusu o pouziti xrandr.
Mam novy notebook (ASUS K50IJ series), distribuci Gentoo (par dni starou), /etc/X11/xorg.conf neni zadny (ale i kdyz jsem zkousel nejaky vytvorit a pouzit, tak jsem mel stejny problem)
Mam k NB pripojeny externi LCD monitor a rad bych ho provozoval v jeho nativnim rozliseni (a notebook mel zavreny), ale porad se mi to nedari - bud mam na externim monitoru jen vyrez z toho, co je na NB (s tim, ze rozliseni ma stejne Y jako NB ale pomer stran jako externi monitor (4:3, nikoli tu nudli co ma NB) a NB nevyuzije celou plochu, nebo mam rozliseni, ktere ma rozumne Y, ale pomer stran jako ta nudle na NB a tak mi okraje utikaji z monitoru.
Potreboval bych normalni obraz s pomerem 4:3 na tom externim monitoru, v jeho nativnim rozliseni a co je na NB me nezajima. Vsechny navody, co jsem zatim nasel pouzivaji xrandr, ale ten mi nefunguje a na vse odpovida tou samou hlaskou.
# grep Unknown /var/log/Xorg.0.log
(WW) intel(0): SDVOC: Unknown SDVO output type (0x0000)
(II) intel(0): Output Unknown-2 has no monitor section
(II) intel(0): Output Unknown-2 disconnected
(II) intel(0): Output Unknown-2 is connected to pipe none
# lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 09)
......
# uname -a
Linux cyberdeck2 2.6.30-gentoo-r4 #4 SMP Thu Sep 3 12:57:15 CEST 2009 i686 Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T5870 @ 2.00GHz GenuineIntel GNU/Linux
# emerge -pv xorg-server xrandr
These are the packages that would be merged, in order:
Calculating dependencies... done!
[ebuild R ] x11-base/xorg-server-1.5.3-r6 USE="nptl sdl xorg -3dfx -debug -dmx -hal -ipv6 -kdrive -minimal -tslib" INPUT_DEVICES="evdev keyboard mouse -acecad -aiptek -citron -elographics -fpit -hyperpen -joystick -mutouch -penmount -synaptics -tslib -virtualbox -vmmouse -void -wacom" VIDEO_CARDS="intel -apm -ark -ast -chips -cirrus -dummy -epson -fbdev -geode -glint -i128 -i740 (-impact) -imstt -mach64 -mga -neomagic (-newport) -nv -nvidia -r128 -radeon -radeonhd -rendition -s3 -s3virge -savage -siliconmotion -sis -sisusb (-sunbw2) (-suncg14) (-suncg3) (-suncg6) (-sunffb) (-sunleo) (-suntcx) -tdfx -tga -trident -tseng -v4l -vermilion -vesa -via -virtualbox -vmware -voodoo -xgi" 0 kB
[ebuild R ] x11-apps/xrandr-1.2.3 USE="-debug" 0 kB
# cat /proc/cpuinfo
processor : 0
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 15
model name : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T5870 @ 2.00GHz
.....
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm ida
...
kdysi se mi neco takoveho pomoci xrandr a xorg.conf povedlo a ani jsem nevedel jak a proc - mel jsem dva na sobe nezavisle monitory s vlasnimi rozlisenimi, mezi kterymi sice slo pohybovat mysi, ale okno z jednoho jsem nedostal na druhy. To je asi to, ceho chcete dosahnout, ne?
Pokud ano, tak vecer doma kouknu po zalohach (ale nezarucuju, ze to najdu).
+-------------+ | | | | | Monitor | | | | | +-------------+ zavreny NB ###____________=########## /##########\ +-----------+ / \ / KB /----/ \ +-----------+ @@ Mys
Vypadá to jako dost nový notebook, tekže bych doporučil zkusit novější xorg-server (1.6.3), intel drivery (2.8.1), xrandr (1.3.0), třeba se to tím vyřeší samo.
Jenom mě ještě zaujalo to "Unknown SDVO output", přes co máte připojený ten monitor?
Konektor: ------------------- \ o o o o o / \ o o o o o / \ o o o o o / *-----------*
První problém řeším prostě tak, že jsem si napsal skript, který si po startu grafiky zjistí jestli je připojený monitor a jestli ano, tak spustí příkaz xrandr --output LDVS1 --off, s druhým problémem jsem se nesetkal.
Skript řeším takto:
if xrandr | grep "VGA disconnected" > /dev/null
then
echo OK
else
xrandr --output LVDS --off
fi
Ten skript pak stačí ložit někam do autorunu, já jsem ho dal do /usr/bin/startkde, aby se pouštěl před startem KDE.
Jinak bych doporučil zkusit využít i ten monitor v notebooku jako 2. monitor, zpočátku se na to musí chvíli zvykat, ale je to návykové :D
(návod http://intellinuxgraphics.org/dualhead.html)
Tiskni
Sdílej: