DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Zdravím,
jsem trochu v kruhu. Potřeboval bych zřejmě přejít na baselayout-2, ale ten má závislost na sys-apps/openrc, které není pro mou platformu (amd64) odmaskované. Bez baselayout-2 už nenastartuji LVM2, takže bych nový disk musel rozdělit postaru a to se mi moc nechce.
Když ručně odmaskuji openrc, mám konflikt se sysvinit a celé to začíná vypadat trochu riskantně. Nevím, jestli do toho jít nebo dál ignorovat drobné chyby při startu / vypínání systému a počkat si na stabilní verzi openrc.
Co myslíte, je to bezpečné, stojí to za to?
Momentálně to mám takto:
emerge -v --pretend baselayout These are the packages that would be merged, in order: Calculating dependencies... done! [ebuild U ] sys-apps/baselayout-2.0.1 [1.12.11.1] USE="-build (-bootstrap%) (-static%) (-unicode%*)" 23 kB [ebuild N ] sys-apps/openrc-0.4.3-r3 USE="ncurses pam unicode -debug" 143 kB [blocks B ] sys-apps/sysvinit-2.86-r11 ("sys-apps/sysvinit-2.86-r11" is blocking sys-apps/openrc-0.4.3-r3) Total: 2 packages (1 upgrade, 1 new), Size of downloads: 165 kB Conflict: 1 block (1 unsatisfied)
předpokládám, že nejprve tedy budu povyšovat verzi na sysvinit-2.86-r12 a potom už baselayout půjde bez konfliktů.
Taky jsem měl podobný problém, ale ten jsem zpočátku přešel zamaskováním vyšších verzi sysvinitu, protože jsem duplikoval systém z x86 na amd64 stylem kopie /etc/portage a /var/lib/portage/world, takže jsem měl pod rukou několik stovek nových balíků, z nichž některé již byly maskovány nebo odmaskovány.
Na konec jsem právě řešil, proč mi init v runlevelu 0 píše, že no processes left in this runlevel, a řešením bylo odmaskovat sys-apps/sysvinit-2.86-r12. Pokud si dobře vzpomínám, tak openrc tam mám také ve verzi ~0.4.3.
Tiskni
Sdílej: