Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Dobrý den, potřeboval bych vědět jak správně změnit konfiguraci. Nejsem u toho příliš dlouho, takže bych potřeboval poradit. Nový poskyovatel je o2.
Na serveru běží:
DHCP server
postfix a pravděpodobně i fetchmail (server je pop3 a smtp)
openvpn
nepodstatné (samba)
Server běží na něm Debian 5 Lenny a má 2 síťovky (eth0 je pro přípojení z routeru (veřejná IP) a eth1 by měla jít do switche). Napadá mě jestli nejsou 2 síťovky zbytečné, ale konfigurace by měla být jednodušší, ne?
Nejsem si jist zda to bude klasika od o2 (takže dhcp klient) a nebo po mých urgencích dostanou statickou adresu.
a) Jak tedy změnit konfiguraci pokud budou mít dynamiku
b) jak správně změnit konfiguraci pokud bude statika
Stačí když správně změním ručně nastavení v těchto souborech?
------------------------------
/etc/rc.local
/etc/resolv.conf
/etc/network/interfaces
/etc/dhcp3/dhcpd.conf
/etc/dhcp3/dhclient.conf
------------------------------
cat /etc/rc.local
iptables -t nat -I POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
misto maskarady bych tam dal neco jako
iptables-restore < /etc/firewall.conf
Pak povol routovani
cat /etc/sysctl.conf
net.ipv4.conf.all.forwarding=1
Adresy DNS serveru by ti mel pridelit DHCP server od O2. Takze /etc/resolv.conf needitujes. Pokud nemas svuj DNS server.
cat /etc/network/interfaces
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
auto eth0
iface eth0 inet dhcp
allow-hotplug eth0
# The primary network interface
#iface eth1 inet dhcp
auto eth1
iface eth1 inet static
address 192.168.150.1
netmask 255.255.255.0
broadcast 192.168.150.255
network 192.168.150.0
Snad jsem na nic nezapomnel
Dobrý den, řekl bych že tohle bude můj případ a v takovém případě budu muset PPPoE nastavit na serveru a pokud to bude statika tak bude stačit nastavit přímo IP adresy?
Nevím, jak mají řešené statické adresy. Tipuji, že prostě řeknou koncentrátoru, ať přes PPP přiděluje pořád stejnou adresu. Takže pro vás se tím mnoho nemění. Pokud byste měl dostat statický rozsah, tak ho na váš konec PPP naroutujou a vám rozsah sdělí ústně (nepředpokládám, že by Telecom implementoval experimentální rozšíření IPCP pro delegaci prefixů).
Každopádně provoz PPPoE od O2 v Debianu je bezproblémový, sám to tak mám. Akorát vám doporučím vypnout si nastavování /etc/resolv.conf a rozeběhnout si vlastní rekurzivní kešující DNS server, který nebude servery Telecomu používat ani jako forwardery, neboť mám zkušenosti, že chybují, a údajně jsou namočeny do blokování provozu.
Jediný reálný problém, který mám, je, že mému modemu (nějaký D-Link) občas umře DSL část, takže se spojení do Telecomu umrtví. To jsem vyřešil skriptem v cronu, který když zjistí, že připojení nejede, tak telnetem restartuje modem.
Tiskni
Sdílej: