V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Dobrý den, potřeboval bych vědět jak správně změnit konfiguraci. Nejsem u toho příliš dlouho, takže bych potřeboval poradit. Nový poskyovatel je o2.
Na serveru běží:
DHCP server
postfix a pravděpodobně i fetchmail (server je pop3 a smtp)
openvpn
nepodstatné (samba)
Server běží na něm Debian 5 Lenny a má 2 síťovky (eth0 je pro přípojení z routeru (veřejná IP) a eth1 by měla jít do switche). Napadá mě jestli nejsou 2 síťovky zbytečné, ale konfigurace by měla být jednodušší, ne?
Nejsem si jist zda to bude klasika od o2 (takže dhcp klient) a nebo po mých urgencích dostanou statickou adresu.
a) Jak tedy změnit konfiguraci pokud budou mít dynamiku
b) jak správně změnit konfiguraci pokud bude statika
Stačí když správně změním ručně nastavení v těchto souborech?
------------------------------
/etc/rc.local
/etc/resolv.conf
/etc/network/interfaces
/etc/dhcp3/dhcpd.conf
/etc/dhcp3/dhclient.conf
------------------------------
cat /etc/rc.local
iptables -t nat -I POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
misto maskarady bych tam dal neco jako
iptables-restore < /etc/firewall.conf
Pak povol routovani
cat /etc/sysctl.conf
net.ipv4.conf.all.forwarding=1
Adresy DNS serveru by ti mel pridelit DHCP server od O2. Takze /etc/resolv.conf needitujes. Pokud nemas svuj DNS server.
cat /etc/network/interfaces
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
auto eth0
iface eth0 inet dhcp
allow-hotplug eth0
# The primary network interface
#iface eth1 inet dhcp
auto eth1
iface eth1 inet static
address 192.168.150.1
netmask 255.255.255.0
broadcast 192.168.150.255
network 192.168.150.0
Snad jsem na nic nezapomnel
Dobrý den, řekl bych že tohle bude můj případ a v takovém případě budu muset PPPoE nastavit na serveru a pokud to bude statika tak bude stačit nastavit přímo IP adresy?
Nevím, jak mají řešené statické adresy. Tipuji, že prostě řeknou koncentrátoru, ať přes PPP přiděluje pořád stejnou adresu. Takže pro vás se tím mnoho nemění. Pokud byste měl dostat statický rozsah, tak ho na váš konec PPP naroutujou a vám rozsah sdělí ústně (nepředpokládám, že by Telecom implementoval experimentální rozšíření IPCP pro delegaci prefixů).
Každopádně provoz PPPoE od O2 v Debianu je bezproblémový, sám to tak mám. Akorát vám doporučím vypnout si nastavování /etc/resolv.conf a rozeběhnout si vlastní rekurzivní kešující DNS server, který nebude servery Telecomu používat ani jako forwardery, neboť mám zkušenosti, že chybují, a údajně jsou namočeny do blokování provozu.
Jediný reálný problém, který mám, je, že mému modemu (nějaký D-Link) občas umře DSL část, takže se spojení do Telecomu umrtví. To jsem vyřešil skriptem v cronu, který když zjistí, že připojení nejede, tak telnetem restartuje modem.
Tiskni
Sdílej: