Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Dobrý den, potřeboval bych vědět jak správně změnit konfiguraci. Nejsem u toho příliš dlouho, takže bych potřeboval poradit. Nový poskyovatel je o2.
Na serveru běží:
DHCP server
postfix a pravděpodobně i fetchmail (server je pop3 a smtp)
openvpn
nepodstatné (samba)
Server běží na něm Debian 5 Lenny a má 2 síťovky (eth0 je pro přípojení z routeru (veřejná IP) a eth1 by měla jít do switche). Napadá mě jestli nejsou 2 síťovky zbytečné, ale konfigurace by měla být jednodušší, ne?
Nejsem si jist zda to bude klasika od o2 (takže dhcp klient) a nebo po mých urgencích dostanou statickou adresu.
a) Jak tedy změnit konfiguraci pokud budou mít dynamiku
b) jak správně změnit konfiguraci pokud bude statika
Stačí když správně změním ručně nastavení v těchto souborech?
------------------------------
/etc/rc.local
/etc/resolv.conf
/etc/network/interfaces
/etc/dhcp3/dhcpd.conf
/etc/dhcp3/dhclient.conf
------------------------------
cat /etc/rc.local
iptables -t nat -I POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
misto maskarady bych tam dal neco jako
iptables-restore < /etc/firewall.conf
Pak povol routovani
cat /etc/sysctl.conf
net.ipv4.conf.all.forwarding=1
Adresy DNS serveru by ti mel pridelit DHCP server od O2. Takze /etc/resolv.conf needitujes. Pokud nemas svuj DNS server.
cat /etc/network/interfaces
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
auto eth0
iface eth0 inet dhcp
allow-hotplug eth0
# The primary network interface
#iface eth1 inet dhcp
auto eth1
iface eth1 inet static
address 192.168.150.1
netmask 255.255.255.0
broadcast 192.168.150.255
network 192.168.150.0
Snad jsem na nic nezapomnel
Dobrý den, řekl bych že tohle bude můj případ a v takovém případě budu muset PPPoE nastavit na serveru a pokud to bude statika tak bude stačit nastavit přímo IP adresy?
Nevím, jak mají řešené statické adresy. Tipuji, že prostě řeknou koncentrátoru, ať přes PPP přiděluje pořád stejnou adresu. Takže pro vás se tím mnoho nemění. Pokud byste měl dostat statický rozsah, tak ho na váš konec PPP naroutujou a vám rozsah sdělí ústně (nepředpokládám, že by Telecom implementoval experimentální rozšíření IPCP pro delegaci prefixů).
Každopádně provoz PPPoE od O2 v Debianu je bezproblémový, sám to tak mám. Akorát vám doporučím vypnout si nastavování /etc/resolv.conf a rozeběhnout si vlastní rekurzivní kešující DNS server, který nebude servery Telecomu používat ani jako forwardery, neboť mám zkušenosti, že chybují, a údajně jsou namočeny do blokování provozu.
Jediný reálný problém, který mám, je, že mému modemu (nějaký D-Link) občas umře DSL část, takže se spojení do Telecomu umrtví. To jsem vyřešil skriptem v cronu, který když zjistí, že připojení nejede, tak telnetem restartuje modem.
Tiskni
Sdílej: