Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobry den. Mam takovy podivny problem, nevim jestli neni chyba jen mezi klavesnici a "zidli...
Nastartoval jsem museekd, ten se korektne spustil a pripojil k serverum Soulseeku a otevrel interface listener.. ale pouze na localhostu!!
Vystup nmapu na masine v siti (ma adresu 10.0.0.1) vypada takto :
Starting Nmap 4.11 ( http://www.insecure.org/nmap/ ) at 2009-09-09 17:20 CEST Interesting ports on 10.0.0.1: PORT STATE SERVICE 2240/tcp open unknown Nmap finished: 1 IP address (1 host up) scanned in 0.512 seconds
Ten samy prikaz na jinem stroji (s adresou v siti 10.0.0.4) ale dopadne jinak:
Starting Nmap 4.11 ( http://www.insecure.org/nmap/ ) at 2009-09-09 17:46 CEST Interesting ports on 10.0.0.1: PORT STATE SERVICE 2240/tcp filtered unknown Nmap finished: 1 IP address (1 host up) scanned in 0.35 seconds
Pritom v konfiguraku firewallu mam hned na zacatku napsano
iptables -I INPUT -i eth1 -p all -j ACCEPT
kde eth1
je to zarizeni s adresou 10.0.0.1. Podle netstatu je opravdu listener pritomen:
tcp 0 0 10.0.0.1:2240 *:* LISTEN
Nevite kde by mohl byt zakopany pes? Predem dekuji za odpovedi.. moc to nechapu..
Tak teď jsem zjistil že pomocí nc je možné se na daemon připojit z obou strojů, které hlásí u tohoto portu filtered. Je tohle možné? Daemon tedy neohlásí v logu nic.. ale na jiných portech mi netcat ukáže Connection refused...
Tak teď jsem z toho fakt jelen...
[museekd.IL.DBG] IFACELISTENER::accept [museekd.IL.DBG] IFACELISTENER::acceptPokud se připojím z jiného stroje než je daemon, netcat sice čeká jakoby na standardním vstupu, ovšem nepřipojí se a tyto dva řádky se v logu neobjeví.
Tiskni
Sdílej: