Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Mám na serveru SLES 11 nainstalovanou a spuštěnou sambu. Pro přístup z Windows XP používám logicky sambu. Co použít pro přístup z Linuxu? Mám použít tu Sambu nebo NFS. Co bude méně zatěžovat server. Co bude rychlejší? Pro testování jsem tam rozjel i NFS.
Máte někdo nějakou zkušenost.
Montování NFS jsem vyzkoušel jak z příkazové řádky tak pomocí fstab. Sambu dokážu připojit pomocí následujícího příkazu:
mount //192.168.2.242/apl /mnt/apl
neuvádím FS a funguje to, ale pomocí fstab to takhle připojit nejde. Co musím uvest za FS. Vyzkoušel jsem smb, smbfs a nic. Zkoušel jsem google a ten říká smbfs, jenže s ním to nejede. Je nějak možné zjistit pod jakým FS jsou jednotlivá uložiště přimontována.
Předem děkuji.
Z linuxu je nejlépe používat nfs. Na oba stroje nainstaluj nfs-common nfs-kernel-server, na klienta nfs-client. Na serveru je třeba nadefinovat povolení sdílení v souboru /etc/exports a aktualizovat příkazem exportfs -a.
V souboru /etc/exports na serveru má být třeba na samostatném řádku uvedeno:
/mnt/usbdisk nazev_klienta(rw) pro zápis i čtení na usbdisku serveru pro počítač nazev_klienta nebo uvést jeho IP adresu místo jména.
Na klientovi je třeba mít v tabulce /etc/fstab toto (přičemž na klientovi existuje adresář /home/uzivatel/USBDISK):
server:/mnt/usbdisk /home/uzivatel/USBDISK nfs rw 0 0
Tiskni
Sdílej: