Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nainstaloval jsem na notebook Debian 5. Použil jsem netinstall CD. Po instalaci se mi to však chová divně. Nejde mi vůbec spustit Synaptic. Pokud použiji přidat odebrat software tak se mi nic nenainstaluje a hodí mi to hlášku, že došlo k problému a instalaci nelze provést. Pokud spustím terminál a chci se přihlásit jako root tak mi to nejde ac zadavam spravny heslo. Vzdy mi to napise ze autorizace selhala. Restartuji a prihlasim se jako single user kde jsem v casti textu informovan o moznosti prihlasit se jako root. To jde v poradku. Prihlasuji se jako root v textovym rezimu. Spoustim startx a synaptic mi jede. Odhlasim se tedy a normalne prihlasim jako uzivatel. Spoustin synaptic. Zazada me to o heslo roota ktery zadam a pak opet nic. Synaptic se nerozjede. Opakuje se i problem terminalu kde to hlasi autorizace selhala. Poradite mi co s tim mam. Dekuji.
Vyhodi mi to pouze hlasku viz. priloha.
Jsem z toho na srot. Pod normalnim userem se nedostanu nikam. V terminalu nejaky SU, SUDO, SUDO SU neplati protoze mi to hlasi spatny login teda ze overeni selhalo nebo to nereaguje vubec. Proste se do rotta nedostanu. Musel jsem restartovat a pouzit Single user mode. Tam je vse v anglictine nicmene se po zadani hesla a nasledne startx dostanu do roota. Prikaz mi vypsal nasledujici:
debian:~# apt-get -f install
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
debian:~#
V priloze davam screen ktery mi naskoci po prihlaseni jako single user a nasledne root.
Tohle vypada na nejakou nepovedenou installaci. Pokud jsi tesne po nainstalovani, pak asi bude nejlepsi zkusit instralovat znova s tim, ze peclive projdes vsechny hlasky co to pise. Doporucuju kontrolovat misto na disku, partici, korektni vytvoreni noveho uzivatele (ne roota). Mel by jsi si byt jisty, ze pouzivas posledni instalacni CD. Doporucuju instalaci v anglictine a co nejmene nestandarnich voleb. Pokud to bude ok, muzes zkusit experimentovat s vlastnimi volbami.
Jinak krome synapticu se da pouzit i konzolove aptitude, takze nemusis vubec spustit X.
Spatne CDRW, spatny soubor - spatne stazeny z netu. Toto jsou duvody. Vse napraveno, dekuji nicmene jsem zustal u Ubuntu.
Tiskni
Sdílej: