Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
ako mam nastavit centerim aby mi islo utf8? v debiane som nainstaloval balik utf8 k centerim a stale mi nejde diakritika.
dik
Jen pro poradek, centerim nativne utf8 nepodporuje.
Da se donutit, aby zobrazovalo diakritiku a slo v nem s diakritikou psat, ale ma to pak svoje mouchy (protoze delka retezce se pak nerovna poctu bytu, na kterych je ulozeny).
Nebyl uvedeny protokol. Zakladem je nastavit "Codepages conversion", hlavne Local charset (na utf-8, predpokladam) a vybrat protokoly, ktere se maji prekladat. Hodi se i Remote charset (treba u ICQ - u Jabberu tohle nastaveni nema vyznam, protokol je vzdycky v utf8), napriklad na cp1250, pokud ostatni pouzivaji windows, jinak klidne taky utf8 (centerim umi ucs16 zpravy, pokud je vzdaleny klient pouziva, a pak preklada automaticky rovnou do Local charset, podobne jako u Jabberu).
ICQ, lokalne mam utf-8, vsetko mam dat na utf-8?
Jak rikam, zalezi na kodovani ostatnich - ja pouzivam cp1250, protoze ostatni maji windows, ale kdyz pak nekdo pouzije utf-8, chce to trochu napaditosti na rozlusteni. Napr. Meebo pouziva ucs16, ktere chodi dobre (v protokolu je kodovani bud ucs16, nebo "nejake lokalni" - nevim o tom, ze by tam bylo napsano, co presne to za kodovani je).
Tiskni
Sdílej: