Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ještě jsem na razil na řešení, kdy indikaci posílají na nějakou LEDku klávesnice. To mi přijde vtipný, zejména Scroll Lock si o nějaké vyžití přímo říká. Máte s tím někdo zkušenost?
Řešení dotazu:
Pokud jde o LED na klavesnici, tam jsem se inspiroval skriptem z http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/619126.html. Jednoducha kontrola radku obsahujicich sd* z /proc/diskstats. Jak se neco zmeni, blikne Scroll Lock. Asi to bude chtit jeste vyladit, sesmolil jsem to pred chvili.
PID USER PR NI VIRT RES SHR S %CPU %MEM 19778 root 20 0 12476 1624 1292 R 14 0.1 ledky_hdd.sh 31195 nesnera 20 0 138m 12m 9208 S 1 0.6 gkrellm
To dělá ta nekonečná smyčka bez nějakého čekání, vytíží CPU naplno Stačí do ní vložit třeba sleep 0.2, zpoždění skoro nepoznáš. Zajímavá ta funkce usleep - umí ji novější bash? Lze místo ní zase třeba sleep 0.2
Tiskni
Sdílej: