Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj,
muj problem spociva v nemoznosti sparovat v Lennym (Gnome desktop) A2DP sluchatka. Nevyskoci na me pozadavek na zadani PINu. Telefon jsem sparoval - tam po me heslo chtel, ale jinak se nehnu z mista.... V UBUNTU live z FLASHky to slo, ale v DEBu ani prda. Nema nekdo nejaky napad na reseni?
pokud to delas z konzole tipnul bych si ze to bude v nejakem konfigu
No v GNOME je jen jedno klikatko, o kterem vim. Pokud jsou dalsi, tak neznam. Z konzole bych to delal, ale vubec netusim jak. Proto jsem polozil dotaz. Klasicky konfig je mi u sluchatek na prd. Jinak jsem to vzdy delal pres rucni konfiguraci a pak na PDA nebo telefonu dal vyhledat a sparovat. To jo, to chodi. Jenze sluchatka nemohou vyhledavat. Mohou bytr pouze vyhledany a kdyz je klikatko najde a dam pripojit, tak mi akorat vynada, ze nepodporuji obex, ale nic vic. Zadny pozadavek na sparovani.
Me je ale OBEX u sluchatek uplne na nic. Dosel jsem do stavu, kdy kdyz z konzele pustim
hcitool cc 00:1A:7D:02:0B:B0
hcitool auth 00:1A:7D:02:0B:B0
tak mi sice vyskoci "bublina" oznamujici pozadavek na klic, ale ona jen problikne na pul vteriny...... Kdyz uz jsem se dostal k tomu, ze jsem na ni kliknul, tak sice vyskocilo okno na zadani klice, ale po dalsi pulvterine zmizelo. Telefon spojim, PDA spojim, ale sluchatka to proste nechce. Pritom jsem sluchatka pripojil jak k telefonu, tak PDA i na notesu s widlema.....
Sel jsem cestou nejmensiho odporu a nainstaloval jsem UBUNTU 9.04 na USB FLASHdisk. Pak jsem postupoval podle teto diskuse ubuntuforums.org/showthread.php adospel jsem do stavu, kdy mi sluchatka zacaly hrat a i mikrofon fungoval. Tedy tipnul bych si, ze to jelo na profil Headset a ne A2DP, ale dulezite je, ze to zacalo hrat.
Takze jsem si vyzkousel, ze to opravdu je mozne zprovoznit a ted mi zbyva to nejhorsi - rozchodit to na Lennym. Tady mam vse nastavene dle tohoto navodu forum.ubuntu.cz/index.php a sluchadla nehraji. Zrejme to bude problem se sparovanim, jak jsem psal hned v prvnim prispevku. Pokusil jsem se problem obejit tim, ze jsem si zkopiroval abresar /var/lib/bluetooth z UBUNTU, kde to chodilo. Bohuzel se to netvari zrovna funkcne. GNOME aplet sice ukazuje, ze jsou sluchatka sparovana, ale moc se mi tomu nechce verit.
Ak by sa nedarilo, vyskusal by som ine klikatko, napr: http://blueman-project.org/ (kludne najnovsi build, pre ktory je tam PPA).
No to jsem zapomnel napsat. BlueMan jsem pouzil v tom buntu, tak jak se to psalo v navodu viz link. Ale pro deba jsem jej nenasel a kdyz jsem jej chtel compilovat, tak mi vypsal, ze nejakou knihovnu mam starou. A tu jsem pro deba novejsi taky nenasel, takze pokud nekde neni BlueMon jako binarka pro Lennyho, tak mam utrum.
Tak jsem to vyresil. Ozelel jsem Debiana jako takoveho a v Ubuntu 9.04 jsem se ridil touto diskusi podle ktere jsem to rozchodil ubuntuforums.org/showthread.php
Strucny postup:
1) Pridat zdroje do /etc/apt/sources.list
deb http://ppa.launchpad.net/blueman/ppa/ubuntu jaunty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/blueman/ppa/ubuntu jaunty main
deb http://ppa.launchpad.net/themuso/ppa/ubuntu jaunty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/themuso/ppa/ubuntu jaunty main
deb http://ppa.launchpad.net/bmillemathias/ppa/ubuntu jaunty main
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty-proposed restricted main multiverse universe
deb-src http://ppa.launchpad.net/bmillemathias/ppa/ubuntu jaunty main
deb http://www.pvv.ntnu.no/~knuta/xmms/jaunty ./
deb-src http://www.pvv.ntnu.no/~knuta/xmms/jaunty ./
a provest aktualizace
2) Provest "apt-get update"
3) Naistalovat bluemon (ten z neofiko zdroje)
4) Nainstalovat pulseaudio (nejnovejsi z neofiko zdroje). Dulezity balik je pulseaudio-bluetooth
5) Reboot
6) Sparovat sluchatka a nasledne pripojit sluzbu A2DP (dela se to pres bluemon)
7) V pulseaudio ve vystupnich zarizenich si zaskrtnout sluchatka jako default device (screenshoty jsou v diskusi viz link)
8) Prepnout zvukovy system v ubuntu na pulse (System - Volby - Zvuk)
9) Melo by to jet. Me to teda jelo korektne az po dalsi resetu.
Snad jsem na nic nezapomnel. Drzim palce.
Tiskni
Sdílej: