Po téměř třech letech od vydání verze 9 byla vydána nová verze 10 linuxové distribuce Mageia (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dobry den,
Presunul jsem (dlouho po instalaci) /usr/portage, /var/tmp a /usr/local/portage na vlastni partition. Tedy nyni /mnt/sdatri/usr/portage, /mnt/sdatri/var/tmp a /mnt/sdatri/usr/local/portage.
Nezapomnel na
# ls -l /etc/make.profile
/etc/make.profile -> /mnt/sdatri/usr/portage/profiles/default/linux/x86/2008.0
Nezapomnel na /etc/make.conf
PORT_LOGDIR="/var/log/portage"
PORTDIR="/mnt/sdatri/usr/portage"
PORTDIR_OVERLAY="/mnt/sdatri/usr/local/portage"
PORTAGE_TMPDIR="/mnt/sdatri/var/tmp"
DISTDIR="/mnt/sdatri/usr/portage/distfiles"
Pote zkousel
# emerge --sync : bez problemu
# emerge portage : bez problemu
Ale pri pokusu o
# emerge media-libs/libdca
jsem narazil na problem:
>>> Downloading 'http://mirror.bytemark.co.uk/gentoo/distfiles/libdca-0.0.5-constant.patch.bz2'
/mnt/sdatri/usr/portage/distfiles/libdca-0.0.5-constant.patch.bz2: Permission denied
!!! Couldn't download 'libdca-0.0.5-constant.patch.bz2'. Aborting.
* Fetch failed for 'media-libs/libdca-0.0.5-r2', Log file:
* '/var/log/portage/media-libs:libdca-0.0.5-r2:20090920-162021.log'
>>> Failed to emerge media-libs/libdca-0.0.5-r2, Log file:
>>> '/var/log/portage/media-libs:libdca-0.0.5-r2:20090920-162021.log'
Timhle konci vypis po vyzkouseni vsech zrcadel a po neuspesnem pokusu o praci v adresari /mnt/sdatri/usr/portage/distfiles. (emerge cokoli-jineho konci stejne) Pritom jsem se snazil o to, aby pri presunu /usr/portage atd. neutrpela prava, coz se mi myslim i podarilo.
# ls -l /mnt/sdatri/usr/portage/ | grep distfiles
drwxrwsr-x 3 root portage 4096 Sep 20 18:20 distfiles
Nevidite nekdo nekde nejakou zakladni chybu? Nebo ze by finta?
Dekuju.
Vojtech
Řešení dotazu:
A nebylo by jednodussi ty nove oddily primountovat do svych puvodnich umisteni.
To by nebylo, chci-li mit na jedne partition neco, co bylo driv /usr/cosi a /var/cosi. Potreboval bych dve.
Nechybi...
Nakonec jsem pridal
FEATURE="userfetch"
do /etc/make.conf a problem se presunul jinam. T.j. do roviny "Tohle ale prece neni (dobre) reseni"
libdca-0.0.5-constant.patch.bz2 v distfiles neexistuje? Kdyby ho tam třeba nějaký dobrák někdy stáhnul nebo nějak špatně zkopíroval (?) pod rootem, pak by to mohl být problém (emerge běžíci pod uživatelem portage by jej nemohl odstranit, portage není vlastník).
Ne že by to bylo pravděpodobné, ale nic jiného mne fakt nenapadá :) Přidám alespoň ještě tip:
ls -l /mnt/sdatri/usr/portage/ | grep distfiles lze napsat jako ls -ld /mnt/sdatri/usr/portage/distfiles
Chyba v portage to, podle mne, neni. Chapu spravne FEATURES="userpriv" jako zalatani diry zpusobene FEATURES="userfetch"?
Tiskni
Sdílej: