Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdar, rád bych editoval nějaké malé a skromné projekty v C/C++/C# ale nemohu se dopátrat jak funguje na Linuxu projektování- z Visual Studia a Windows jsem zvyklej že projekt má nějaký *.prj soubor a ten otevře všechny potřebné zdrojáky. Stáhnu libovolný projekt a čumím jak paprika. Který z těchto souborů funguje jako projekt a IDE mi ho kompletně otevře? http://en.wikipedia.org/wiki/File:Autoconf.svg
takže když má projekt více složek a já chci všechny otevřít musím ručně? a nebo mě ještě napadá, že chytrý editor typu Anjuta, MonoDevelop, NetBeans má projektové soubory a vývojáří to co dají na net, dají bez toho prj souboru jejich IDE- ale pořád to neřeší moji otázku, když si vezmu cizí projekt jak jej mám otevřít? Prostě mám vytvořit prázdný projekt a všechny zdrojáky tam ručně dát?
takže když má projekt více složek a já chci všechny otevřít musím ručně?Obecně ano. U některých projektů možná najdete i projektové soubory třeba pro Eclipse nebo Anjutu, ale vzhledem k tomu, že podobných nástrojů je víc a každý používá něco jiného, je nejlepší nechat na vývojáři aby si vybral a zbytečně necpat do balíku něco, co málokdo využije.
Prostě mám vytvořit prázdný projekt a všechny zdrojáky tam ručně dát?Asi to bude nejjednodušší
v kdevelop se daji visual studio projekty naimportovat, jen musis po te nastavit target
jestli se vsak nepletu, jako posledni umi visual C++ 6, mozna i 2003, ale tou uz bych si nebyl jistej
po naimportovani ti to vytvori kdevelop project file a konfiguracni script taky, jestli se nepletu, pouzivas-li v kdevelop autoconf
100% jisty si vsak nejsem, kdevelop jsem jiz dlouho nepouzival (od te doby, co jsem na KDE4), nejak mi tam stale neco chybi
Tiskni
Sdílej: