Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dobrý den,
začal jsem v linuxu Debian 502a I386 konfigurovat server pro webhosting. Nikdy předtím jsem v linuxu nedělal, ale sehnal jsem si nějaké knížky takže by se to nějak snad dalo nastavit. Setkávám se však s některýma problémama. Možná pro Vás základní, pro mě však nyní docela neřešitelné.
Potřeboval bych tedy poradit.
Nastavím iptables, ale po restartu vše zmizí. Musí se to tedy zapsat do zaváděcího souboru? A jak? Nikdy se mi nepodařilo najít jak to zapsat.
Děkuji mnohokrát, postupně asi budou otázky narůstat, ale zatím by mi stačilo asi odpovědět na tuto.
K uložení a nahrání konfigurace slouží příkazy iptables-save
a iptables-restore
. Stačí tedy vytvořit patřičná pravidla pro iptables a poté je uložit, např:
iptables-save > /etc/iptables
toto vygeneruje soubor, který se uloží jako /etc/iptables a bude obsahovat aktuální konfiguraci.
Pro obnovení konfigurace poté stačí přidat obnovení konfigurace po startu interfacu do /etc/network/interfaces
, například takto:
auto eth0 iface eth0 inet dhcp post-up iptables-restore < /etc/iptables
Toť vše, po startu systému by se měla obnovit předchozí konfigurace.
No vidím, že přeci jen bych si to po sobě měl občas přečíst. Snad to pochopíte.
Tak nevím. To první, tedy iptables-save > /etc/iptables se mi bez problémů povedlo, ale ten zbytek, tedy to obnovení konfigurace asi nevím jak udělat. Můžete mi to prosím napsat jak pro naprostého amatéra?
Mnohokrát díky.
Je potřeba, aby jste si otevřel soubor /etc/network/interfaces
. Zde budete mít podobné řádky jako jsem uvedl výše. Bude zde potřeba přidat řádku:
post-up iptables-restore < /etc/iptables
Ta je v podstatě to nejdůležitější co vás zajímá. Prostě při spuštění síťové karty provede příkaz:
iptables-restore < /etc/iptables
Ten pak obnoví (provede restore) nastavení iptables ze souboru /etc/iptables, který jste si předtím uložil (savenul).
Tiskni
Sdílej: