Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ahoj, mam notebook s grafikou Intel 4500 MHD a displayem s rozlisenim 1280x800. Potud je vse v poradku. Komplikace nastavaji ve chvili, kdy pres konektor pripojim projektor (normalne pres D-SUB). Nativni rozliseni projektoru je 1024x768 a to se take nastavi. Opensuse 11.1 ve vychozim nastaveni zapoji klonovani obrazu, coz je presne to, co chci. Ted k problemu: jak se da tusit, projektor zobrazuje jen cast pracovni plochy, protoze rozliseni projektoru je zkratka nizsi nez displaye. Tudiz bych se chtel zeptat, jakym zpusobem se tahle situace resi, pro me je samozrejme neprijatelne, ze pri promitani na platne chybi spodni a pravy pruh prezentace, na druhou stranu chapu, ze 1280x800 pixelu do 1024x768 nenacpu.
To ma nekolik reseni.
1) Nejjednodussi je zmensit rozliseni u notebooku na 1024x768 (v zavislosti na ovladacich budes mit bud mensi plochu nebo nerovnomerne roztazenou)
2) U vetsiny proprientalnich ovladacu je mozne "pohrat" s nastavenim a zmensit tvoji plochu na projektoru, ale vim to z ATI a nVidia, ne Intel
3) To co ty nechces, ale nechat "zvetsit" plochu na dva monitory, kazda se pak ridi zvlast.
xrandr --output VGA --auto --left-of LVDS
).
Tiskni
Sdílej: