Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravim,
dnesok som stravil aj premyslanim o tom, ci je mozne / neverim, ze nieco nie je mozne pod linuxovymi masinami :) / a ako by sa dalo umoznit streamovanie a zdielanie suborov. Mam laptop, ktory je vacsinou na jednom mieste, takze je pripojeny kablom do internetu. Wifina je teda nevyuzita. Priatelka vlastni Nokiu 5530 co je vlastne nokia 5800 zostihlena o nejake funkcie ako GPS, ci mensi displej rozmerovo, takze nepodstatne veci. Uvazujem nad vyuzitim wifiny ako vysielaca streamu a taktiez aby bolo toto rozhranie vyuzite na zdielanie suborov. Ako vyhoda by mala byt to, ze by to nemalo ziadne vedlajsie efekty na kvalitu mojej linky smerom do/z internetu. Bol by to vlastne separatny okruh. Co vsetko k tomu treba mat nainstalovane / aspon na strane laptopu / ? Alebo nejaka schema, cokolvek co ma aspon o krocik posunie vpred. Wifinu som nastavil do modu ad-hoc, sifrovanie tiez ok, telefon si najde ap teda moj laptop, takze je to v poriadku. Ale ako dalej? Najlepsie by skratka bolo, keby bola moznost prehliadania suborov a nasledne vybrat a tym by sa pustil streamovanie. Sci-fi? :D alebo ani nie?
p.s.: Bezi mi tu debian lenny s kernelom verzie 2.6.31. / Ten buggy este stale :) /
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: