Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Většina vylepšení od Ondselu se dostane do FreeCADu.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Ahoj vsem,
resim problem propojeni dvou siti, ktere pouzivaji stejne adresni rozsahy. Jedna z moznosti by byla natovat obe podsite nekde na brane 1:1 na uplne jiny rozsah. Napada nekoho nejake jine reseni?
Podotykam, ze precislovani jedne podsite neni z duvodu rozsahlosti siti mozne...
Ano, prave tohle resim, proto se ptam jestli existuji nejake dalsi moznosti
Za natem prozatim nic neni, ty podsite jsou odeleny siti 192.168.x.x (jine site nez ty, ktere se prekryvaji). Bohuzel hybat s adresami by bylo dost problematicke. Jak uz jsem psal, mohlo by zabrat reseni, kdy bude fungovat nat 1:1 a pocitace ze vsech prekryvajicich se rozsahu (jsou to asi 4 rozsahy) namapovat napr. na adresy 172.16.x.x, ktere uz by v dane podsiti nebyly. To stejne pak udelat pro podsit na opacne strane.
Nevim jestli jsem to popsal dost jasne, pripadne vice vysvetlim.
Podle mě to tak jak píšete půjde a odpadá problém s tím, že by požadavek na druhý subnet zabloudil ve "stejném" prvním subnetu. Druhý "stejný" subnet totiž podle tohoto řešení pro druhou stranu neexistuje.
ip rule
) můžete rozhodovat podle příchozího rozhraní, takže byste mohl vybrat vždy routovací tabulku té druhé sítě. Problém by byl v tom, jak paket ze stanice v jedné síti dopravit na router místo počítače se stejnou IP adresou ve stejné síti. Šlo by to opět pomocí routovacích pravidel, ale jedině v případě, kdy dokážete nějak poznat, zda paket třeba na 192.168.1.1 má jít do stejné sítě, nebo do „té druhé“.
Každopádně bych se určitě snažil alespoň nějak ty sítě oddělit a připravovat se třeba na postupné přečíslování, protože i pouze s tím NATem bude dost změn, a budete s tím mít pořád nějaké problémy i v budoucnu. Takže ať už s tím budete dělat cokoli, dělejte to tak, abyste si tím zároveň připravoval cestu k přečíslování těch sítí.
presne tak, myslel sem problem, kdy pocitace ze site napr. 192.168.1.x potrebuji komunikovat s oddelenou siti 12.168.1.x
oprava - presne tak, myslel sem problem, kdy pocitace ze site napr. 192.168.1.x potrebuji komunikovat s oddelenou siti 192.168.1.x
Existuje nekolik moznosti jak toto udelat:
1, neroutovat ale udelat bridge (to uz je tu zmineno)
2, Napsat staticke routovaci tabulky pro vsechny pouzite IP adresy. To skutecne funguje!
3, ARP proxy.
4, NAT, ale potom nemuze komunikovat kazdy s kazdym. Ti co jsou za NATem nejsou zvenku videt.
a mozna i neco dalsiho.
4, NAT, ale potom nemuze komunikovat kazdy s kazdym. Ti co jsou za NATem nejsou zvenku videt.
Pokud se udělá překlad zdrojových i cílových adres, může komunikovat každý s každým bez omezení. Jen se musí řešení doplnit buď o přepisování DNS odpovědí na tom NATovacím stroji nebo o lokální DNS server. Rozlišení, který stroj je "v té druhé síti" tedy bude probíhat podle jména. Je to funkční, ale pain-in-the-ass řešení... (pro každý stroj, který má být "v druhé síti" dosažitelný, se musí udělat statické pravidlo)
Tiskni Sdílej: