Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Ahoj vsem,
resim problem propojeni dvou siti, ktere pouzivaji stejne adresni rozsahy. Jedna z moznosti by byla natovat obe podsite nekde na brane 1:1 na uplne jiny rozsah. Napada nekoho nejake jine reseni?
Podotykam, ze precislovani jedne podsite neni z duvodu rozsahlosti siti mozne...
Ano, prave tohle resim, proto se ptam jestli existuji nejake dalsi moznosti
Za natem prozatim nic neni, ty podsite jsou odeleny siti 192.168.x.x (jine site nez ty, ktere se prekryvaji). Bohuzel hybat s adresami by bylo dost problematicke. Jak uz jsem psal, mohlo by zabrat reseni, kdy bude fungovat nat 1:1 a pocitace ze vsech prekryvajicich se rozsahu (jsou to asi 4 rozsahy) namapovat napr. na adresy 172.16.x.x, ktere uz by v dane podsiti nebyly. To stejne pak udelat pro podsit na opacne strane.
Nevim jestli jsem to popsal dost jasne, pripadne vice vysvetlim.
Podle mě to tak jak píšete půjde a odpadá problém s tím, že by požadavek na druhý subnet zabloudil ve "stejném" prvním subnetu. Druhý "stejný" subnet totiž podle tohoto řešení pro druhou stranu neexistuje.
ip rule
) můžete rozhodovat podle příchozího rozhraní, takže byste mohl vybrat vždy routovací tabulku té druhé sítě. Problém by byl v tom, jak paket ze stanice v jedné síti dopravit na router místo počítače se stejnou IP adresou ve stejné síti. Šlo by to opět pomocí routovacích pravidel, ale jedině v případě, kdy dokážete nějak poznat, zda paket třeba na 192.168.1.1 má jít do stejné sítě, nebo do „té druhé“.
Každopádně bych se určitě snažil alespoň nějak ty sítě oddělit a připravovat se třeba na postupné přečíslování, protože i pouze s tím NATem bude dost změn, a budete s tím mít pořád nějaké problémy i v budoucnu. Takže ať už s tím budete dělat cokoli, dělejte to tak, abyste si tím zároveň připravoval cestu k přečíslování těch sítí.
presne tak, myslel sem problem, kdy pocitace ze site napr. 192.168.1.x potrebuji komunikovat s oddelenou siti 12.168.1.x
oprava - presne tak, myslel sem problem, kdy pocitace ze site napr. 192.168.1.x potrebuji komunikovat s oddelenou siti 192.168.1.x
Existuje nekolik moznosti jak toto udelat:
1, neroutovat ale udelat bridge (to uz je tu zmineno)
2, Napsat staticke routovaci tabulky pro vsechny pouzite IP adresy. To skutecne funguje!
3, ARP proxy.
4, NAT, ale potom nemuze komunikovat kazdy s kazdym. Ti co jsou za NATem nejsou zvenku videt.
a mozna i neco dalsiho.
4, NAT, ale potom nemuze komunikovat kazdy s kazdym. Ti co jsou za NATem nejsou zvenku videt.
Pokud se udělá překlad zdrojových i cílových adres, může komunikovat každý s každým bez omezení. Jen se musí řešení doplnit buď o přepisování DNS odpovědí na tom NATovacím stroji nebo o lokální DNS server. Rozlišení, který stroj je "v té druhé síti" tedy bude probíhat podle jména. Je to funkční, ale pain-in-the-ass řešení... (pro každý stroj, který má být "v druhé síti" dosažitelný, se musí udělat statické pravidlo)
Tiskni
Sdílej: