Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ahoj vsem,
resim problem propojeni dvou siti, ktere pouzivaji stejne adresni rozsahy. Jedna z moznosti by byla natovat obe podsite nekde na brane 1:1 na uplne jiny rozsah. Napada nekoho nejake jine reseni?
Podotykam, ze precislovani jedne podsite neni z duvodu rozsahlosti siti mozne...
Ano, prave tohle resim, proto se ptam jestli existuji nejake dalsi moznosti
Za natem prozatim nic neni, ty podsite jsou odeleny siti 192.168.x.x (jine site nez ty, ktere se prekryvaji). Bohuzel hybat s adresami by bylo dost problematicke. Jak uz jsem psal, mohlo by zabrat reseni, kdy bude fungovat nat 1:1 a pocitace ze vsech prekryvajicich se rozsahu (jsou to asi 4 rozsahy) namapovat napr. na adresy 172.16.x.x, ktere uz by v dane podsiti nebyly. To stejne pak udelat pro podsit na opacne strane.
Nevim jestli jsem to popsal dost jasne, pripadne vice vysvetlim.
Podle mě to tak jak píšete půjde a odpadá problém s tím, že by požadavek na druhý subnet zabloudil ve "stejném" prvním subnetu. Druhý "stejný" subnet totiž podle tohoto řešení pro druhou stranu neexistuje.
ip rule
) můžete rozhodovat podle příchozího rozhraní, takže byste mohl vybrat vždy routovací tabulku té druhé sítě. Problém by byl v tom, jak paket ze stanice v jedné síti dopravit na router místo počítače se stejnou IP adresou ve stejné síti. Šlo by to opět pomocí routovacích pravidel, ale jedině v případě, kdy dokážete nějak poznat, zda paket třeba na 192.168.1.1 má jít do stejné sítě, nebo do „té druhé“.
Každopádně bych se určitě snažil alespoň nějak ty sítě oddělit a připravovat se třeba na postupné přečíslování, protože i pouze s tím NATem bude dost změn, a budete s tím mít pořád nějaké problémy i v budoucnu. Takže ať už s tím budete dělat cokoli, dělejte to tak, abyste si tím zároveň připravoval cestu k přečíslování těch sítí.
presne tak, myslel sem problem, kdy pocitace ze site napr. 192.168.1.x potrebuji komunikovat s oddelenou siti 12.168.1.x
oprava - presne tak, myslel sem problem, kdy pocitace ze site napr. 192.168.1.x potrebuji komunikovat s oddelenou siti 192.168.1.x
Existuje nekolik moznosti jak toto udelat:
1, neroutovat ale udelat bridge (to uz je tu zmineno)
2, Napsat staticke routovaci tabulky pro vsechny pouzite IP adresy. To skutecne funguje!
3, ARP proxy.
4, NAT, ale potom nemuze komunikovat kazdy s kazdym. Ti co jsou za NATem nejsou zvenku videt.
a mozna i neco dalsiho.
4, NAT, ale potom nemuze komunikovat kazdy s kazdym. Ti co jsou za NATem nejsou zvenku videt.
Pokud se udělá překlad zdrojových i cílových adres, může komunikovat každý s každým bez omezení. Jen se musí řešení doplnit buď o přepisování DNS odpovědí na tom NATovacím stroji nebo o lokální DNS server. Rozlišení, který stroj je "v té druhé síti" tedy bude probíhat podle jména. Je to funkční, ale pain-in-the-ass řešení... (pro každý stroj, který má být "v druhé síti" dosažitelný, se musí udělat statické pravidlo)
Tiskni
Sdílej: