O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Zdravím,
Na stroj, kde není CD-ROMka potřebuji nainstalovat Debian Lenny 5.0.3. Stáhl jsem si tedy z webu Debianu obraz pro klíčenky z adresáře hd-media, rozbalil jsem archiv boot.img.gz na klíčenku a potom jsem tam na ní nakopíroval netinst iso obraz své architektury. Klíčenka sice nabootuje, ale píše, že mám zvolit jinou oblast. Nevíte někdo jak to vyřešit, nebo, co dělám špatně? Popřípadě nějaký jiný funkční postup?
Stroj bootovat z klíčenky umí.
Díky.
Dobry den.
Myslim, ze jste vyradil spoustu pripadnych radilu (jako napriklad me), tim, ze jste nepopsal lepe priznaky (kdo pise a jak o te oblasti?) a neuvedl zdroj,
podle ktereho jste postupoval.
Marek
Musis z netins.iso dostat soubory vmlinuz a initrd.gz a nastavit zavadec (grub, isolinux) aby je nahral a spustil.
Tak oprva jadro se jmenuje linux ne vmlinuz.
dd
čkovat.
A co z adresáře netboot mám použít, soubor mini.iso, nebo rozbalit na klíčenku netboot.tar.gz?
gzip -dc boot.img.gz > KLÍČENKA
; na libovolné partition musíš mít dostupný libovolný ISO obraz Debianu (netinst, business card, 1. CD, 1. DVD...) - z něj se bude instalovatTak první způsob je, ten, co jsem dělal a nezdařil se, rozbalil jsem na klíčenku boot.img.gz pro amd64 a přikopíroval netinst iso obraz. Po nabootování píše, že mám zvolit jinou oblast.
Jádro z instalace dostanu, takže z iso image umístím na klíčenku. Ale tomu zavaděči nějak nerozumím, ten stroj je čistý, bez systému, je nový.
Tiskni
Sdílej: