Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Dobrý den,
mám PC jako server, na něm debian etch s 2mi síťovkami. eth0 je připojena k ISP a eth1 je připojena do lokální sítě. eth1 má 2 ip adresy a jdou přes ní dvě sítě a to 192.168.2.0/24 a 192.168.3.0/24. Chtěl bych se zeptat, jestli je možné a na firewallu zakázat aby uživatel ze sítě 2.0 viděl uživatele ze sítě 3.0. Je to vůbec možné?
Děkuji
budete to muset realizovat přes VLAN
Mno jo, ale k cemu to bude pokud stejne medium spojuje obe site? To by snad musel mit switch ktery umi vlan-y pak by to slo realizovat ne?
Dalsi moznosti je nastavit spravnou VLAN na kazdem stroji. Toto bude fungovat za predpokladu, ze si uzivatele nebudou schopni toto zmenit. Tedy nebudou mit roota/administratora. Dalsi bezpecnostni doura je, ze kdokoli muze prijit s notebookem ci rebootne do live distra a ma pakety z obou siti jako na dlani. Navic pozor na firewall - ne vsechny firewally zvladaji nezavisle natovani pro vsechny VLANy na jednom fyzickem rozhranni.
iptables -A FORWARD -s 192.168.2.0/24 -d 192.168.3.0/24 -j DROP(a totez opacne) Predpoklada to napevno nastavene ip adresy nebo dhcp server, co to prideli spravne. Nicmene jak uz zminovali nahore... neni to vubec odolne proti stouralom
Teprve pokud se dá tohle dohromady s VLAN, bude z toho konečně rozumné řešení.
Samostatné oddělení do VLAN, jak navrhují jiní výše, je jen první krok. Ty VLANy musí být v samostatných podsítích, tedy musí být ukončeny v tom směrovači (ehm, tedy serveru, dle zadání), a tam se samozřejmě na L3 vrstvě obě sítě mezi sebou opět co - no uvidí...
Predpoklada to napevno nastavene ip adresy nebo dhcp server, co to prideli spravne.
Pokud bude zahazovat adresy, které jsou mimo přidělené rozsahy, není problém. Tvé pravidlo se týká celého /24 prefixu a jak si tam kdo ustele, to je směrovači buřt.
Tiskni
Sdílej: