OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den,,
snažím se nainstalovat CentOS 4 na SW RAID(1), ale asi zřejmě dělám něco špatně, protože po úspěšné instalaci systém nenabootuje. Po restartu zůstane akorát černá obrazovka s blikajícím kurzorem vlevo nahoře.
RAID (mirror) je složen ze dvouch disků (sda + sdb) - každý disk o kapacitě 250GB. Na těchto discích jsou vytvořeny tři SW RAID1 partišny sda1+sdb1 = / (ext3) o velikosti 80GB, sda2+sdb2 = swap (swap fs) o velikosti 4GB, sda3+sdb3 = /mnt/storage0 (ext3) o zbývající velikosti.
Ve finále to tedy vypadá takto:
md0 = sda1+sdb1 = / (ext3) 80GB
md1 = sda2+sdb2 = swap 4GB
md2 = sda3+sdb3 = /mnt/storage0 (ext3) zbytek_GB
Během instalace vybírám, že chci instalovat minimální systém (RAID nástroje jsou v něm přítomny). Když dojde k instalaci GRUBu, tak se mě to ptá, kam si přeji instalovat hlavní zaváděcí záznam a samo mi to nabídne /dev/md0 - svorně mu tuto volbu povoluji.
Po restartu však systém nenaběhne.
Poradí mi prosím někdo, co může být kde špatně ?
Děkuji a přeji hezký zbytek dne.
PS: Tento systém chci použít ve firmě pro běh VMware Serveru. Jde mi tedy hlavně o to, aby když jeden disk vypadne, tak aby nebylo takřka poznat, že něco lehlo nebo aby se případný výpadek vyskytl na co nejkratší dobu (např restart mašiny a automatický boot z druhého - funkčního disku, tohle obstarává BIOS). Pořádný server bude možná v budoucnu, teď to chceme hlavně zkusit.
Nejprve bych zkusil nainstalovat CentOS 5 jestli to dela to same... Nejaky duvod instalovat CentOS 4?
Nejaky duvod instalovat CentOS 4?
Moje důvěra ???
CentOS 5 jsem zkusil, ale moc mě nezaujal. Podle mě to ale není problém verze CentOSu
Prave dnes som riesil nieco podobne na debiane. U mna bol problem v tom, ze grub nezapise mbr na oba disky, a nevedel som ho transparentne prinutit aby to urobil. Skus sa pozriet na toto: http://www.texsoft.it/index.php?c=hardware&m=hw.storage.grubraid1&l=it. Nakoniec som to nejak okabatil s lilom, ktore to aj cez vela warningov dokazalo na oba disky nainstalovat.
mirror na centOS5 som instaloval ...islo to, len nezabudnut grub aj na ten druhy disk sdb zapisat potom rucne, ako je to aj v tom clanku, lebo grub sa iba na sda nahra pri instalacii.
At uz je na stroji linux ci jiny operacni system, stejne se system zavadi BIOSem, takze je treba respektovat omezeni a pripadne nekompatibility/odlisnosti BIOSu. Centos je stabilni konzervativni distribuce, ktera nezkousi kouzlit s pristupem na disk. Proto se u velkych disku doporucuje delat pro /boot specialni maly oddil (cca 100M staci). Tento postup mne nikdy neselhal - vsechny svoje servery delam s RAID1 /boot oddilem (sda1+sdb1) timhle stylem a nemam pozdeji problem ani s prenosem na jiny hw (staci mkinird)
Tiskni
Sdílej: