Byla vydána verze 3.0 (Mastodon) nástroje pro záznam a sdílení terminálových sezení asciinema (GitHub). S novou verzí formátu záznamu asciicast v3, podporou live streamingu a především kompletním přepisem z Pythonu do Rustu.
Canonical oznámil, že bude podporovat a distribuovat toolkit NVIDIA CUDA (Wikipedie) v Ubuntu.
Tržní hodnota americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, dnes poprvé překonala hranici tří bilionů dolarů (62,1 bilionu Kč). Alphabet se připojil k malé skupině společností, které tuto hranici pokořily. Jsou mezi nimi zatím americké firmy Nvidia, Microsoft a Apple.
Spojené státy a Čína dosáhly dohody ohledně pokračování populární čínské platformy pro sdílení krátkých videí TikTok v USA. V příspěvku na síti Truth Social to dnes naznačil americký prezident Donald Trump. Dosažení rámcové dohody o TikToku vzápětí oznámil americký ministr financí Scott Bessent, který v Madridu jedná s čínskými představiteli o vzájemných obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Bessentova slova později potvrdila také čínská strana.
MKVToolNix, tj. sada nástrojů pro práci s formátem (medialnym kontajnerom) Matroska, byl vydán ve verzi 95.0. Podpora přehrávání formátu Matroska míří do Firefoxu [Bug 1422891, Technický popis]. Přehrávání lze již testovat ve Firefoxu Nightly.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 211. sraz, který proběhne v pátek 19. září od 18:00 ve Studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Na srazu proběhne přednáška Jiřího Eischmanna o nové verzi prostředí GNOME 49. Nemáte-li možnost se zúčastnit osobně, přednáškový blok bude opět streamován živě na server VHSky.cz a následně i zpřístupněn záznam.
Microsoft se vyhnul pokutě od Evropské komise za zneužívání svého dominantního postavení na trhu v souvislosti s aplikací Teams. S komisí se dohodl na závazcích, které slíbil splnit. Unijní exekutivě se nelíbilo, že firma svazuje svůj nástroj pro chatování a videohovory Teams se sadou kancelářských programů Office. Microsoft nyní slíbil jasné oddělení aplikace od kancelářských nástrojů, jako jsou Word, Excel a Outlook. Na Microsoft si
… více »Samba (Wikipedie), svobodná implementace SMB a Active Directory, byla vydána ve verzi 4.23.0. Počínaje verzí Samba 4.23 jsou unixová rozšíření SMB3 ve výchozím nastavení povolena. Přidána byla podpora SMB3 přes QUIC. Nová utilita smb_prometheus_endpoint exportuje metriky ve formátu Prometheus.
Správcovský tým repozitáře F-Droid pro Android sdílí doporučení, jak řešit žádosti o odstranění nelegálního obsahu. Základem je mít nastavené formální procesy, vyhrazenou e-mailovou adresu a být transparentní. Zdůrazňují také důležitost volby jurisdikce (F-Droid je v Nizozemsku).
Byly publikovány informace o další zranitelnosti v procesorech. Nejnovější zranitelnost byla pojmenována VMScape (CVE-2025-40300, GitHub) a v upstream Linuxech je již opravena. Jedná se o variantu Spectre. KVM host může číst data z uživatelského prostoru hypervizoru, např. QEMU.
Dobry den, jestli znate nekdo kalkulacky Texas Instruments, tak urcite vite, ze se daji sparovat s pocitacem a jejich aplikace jsou pouze pro Wokna. Ja jsem zkousel hledat v balickach na Ubuntu a nasel jsem aplikaci TiLP, v googlu jsem zahledal, jak se pouziva a provedl jsem prikazy ze stranky http://evan.mcnabbs.org/linux-oss/ticalc/ a ted, kdyz to spustim z konsole, pise to:
<CODE>
(tilp:15530): ticables-WARNING **: no devices found!
ret = 37
ticables-INFO: Check for lib-usb support:
ticables-INFO: usb support: available.
ticables-INFO: Check for lib-usb usability:
ticables-INFO: usb filesystem (/proc/bus/usb): mounted
(tilp:15530): ticables-WARNING **: no devices found!
ticables-INFO: Check for lib-usb support:
ticables-INFO: usb support: available.
ticables-INFO: Check for lib-usb usability:
ticables-INFO: usb filesystem (/proc/bus/usb): mounted
(tilp:15530): ticables-WARNING **: no devices found!
tilp-INFO: tilp_device_err catched error 37
</CODE>
a pritom v grafickym okynku je napsano:
<CODE>
Msg: failed to open USB device.
Cause: check your USB cable is plugged and/or the calculator is ON! Check your libusb and usbfs permissions, too.
System: Operation not permitted (errno = 1)
</CODE>
a po ni pride jeste jedna
<CODE>
Msg: failed to open USB device.
Cause: check your USB cable is plugged and/or the calculator is ON! Check your libusb and usbfs permissions, too.
System: Operation not permitted (errno = 1)
</CODE>
Nevim jak dal.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: