OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj všem,
mám v source.list repozitáře na nejnovější KDE, to jest na
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu jaunty main
včera večer mi přišla aktualizace, ale po jejím nainstalování a restartu počítače mi bohužel naběhne okýnko že ubuntu běží v režimu minimální grafiky a co s tím chci dělat. Bohuž vrácení se ke starému x.org, ani vygenerování nového nepomohlo a tak jsem se rozhodl že je to stejnak asi jenom těmi neoficiálními balíčky a že když zakomentím v source.list příslušné řádky a pak dám sudo aptitude update a pak sudo aptitude upgrade tak že se to vrátí ke sterším funkčním verzím. Bohužel se tak nestalo. Nevíte někdo prosím jak vynutit downgrade balíčků?
Díky moc,
Petr MAŠÁT
Provést downgrade nijak jednoduše nejde. Co máš za grafiku? Neni to náhodou nvidia? Problém je asi ten, že se ti zaktualizovalo jádro a tam se to pohádalo. To se často děje mě.
Mám grafickou kartu Intel GMA 950. Celkově to běží na notebooku Fujitsu Siemens Amilo Pro V3205. Verze kubuntu je 9.04.
Jádra tam mám několik (díky problémům intel a ubuntu 9.04 jsem tam postupně vždy instaloval nové a tak nějak nemazal ty staré). Zkoušel jsem 2.6.28, 2.6.29, 2.6.30 a 2.6.31 a ani u jednoho se to nerozběhlo správně.
Už se asi i blížím k důvodu. V logách jsem nalezl:
(EE) intel(0): No kernel modesetting driver detected.
(II) UnloadModule: "intel"
(EE) Screen(s) found, but none have a usable configuration.
Fatal server error:
no screens found
A máš v Xorg driver "intel" to by mohl být ten problém. A nebo bych zkusil zkompilovat ten driver. třeba 2.7.0 nebo už i 2.8.0
Tak to vypadá, že je ten driver rozbitej. Zkus teda zkompilovat pro nějakej kernel ten driver. Pak by to mohlo běhat. Mám tu grafiku taky na jednom PC a je to boj
Tiskni
Sdílej: