Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim...
Rad bych se ze sveho PDA vzdalene pripojil na muj NB (ubuntu) - kopirovani souboru atp. Takze jsem chtel pres SSH.Pripojeni: NB - cdma od 02, PDA - edge/3g od T-M.
Vzhledem k pripojeni mam dynamickou IP, proto jsem naistaloval dyndns. To fguje. SSH (openssh server) / event. apache(http) fguje take. Zjisteno tak, ze pokusne na NB, kde je pusteny server SSH/apache, pri zadani url z dyndns mi http/ssh posle odpoved (ssh mi samozrejme moc nerekne - kdyz se pripojenym uzivatelem kt. ma jiz aktivni session - ale pri vypisu uzivatelu vidim ze je ssh pripojeni aktivni). Jedna se vsak jen o mistni pristup.
Ovsem pri pristupu zvenci (PDA + edge/3g) nemam odpoved ani na ssh ani http ani ping. FW je nechan dle vychoziho ubuntiho nastaveni, Pres guwf jsem explicitne prislusne porty povolil a stejne nic. Tak nevim jestli to muze byt stale tim FW....
Napadlo me - ze mi asi O2 nedava adresu, ktera je primo pristupna zvenci... Tak ze jsem v jejich podsiti schovan za routerem. Tam mi asi ani dyndns nepomuze. Takze asi se musim zvenjsku pripojit na O2 a pak dovnitr na dyndns (orig.dynamickou) url. Coz se ale asi musi udelat tunelem. Tomuto nerozumim. Tohle neumim. Jak moc se mylim?
Vedlejsi muze i nemusi byt, ze prakticky stejne se chova i VNS. Pokud dam konfiguraci, tak mi to ohlasi ze NB je pristupny jen pres localhost. Coz me stale privadi k tomu, ze musim nejak "zviditelnit" sve PC i pro internet - resp. ze zatim "venku" videt neni.
Byl byste tedy nekdo schopny mi rici co delam spatne a jak se s takovym PDA vzdalene pripojit k NB, ktery je pripojen pres dynamickou IP z CDMA?
Diky moc za jakykoliv postreh.
Tykk
Chybí mi technické detaily: co je to za modem, usb nebo externí? Pokud usb, jaké máte interfejsy? Pokud externí, v jakém je režimu?
Tiskni
Sdílej: