Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
/etc/rcN.d
pouze v /etc/init.d
) a do /etc/rc.local
jsem pridal neco jako:
if [ "x$(grep ladici_konfigurace /proc/cmdline)" != "x" ]; then /etc/init.d/sluzba1 start /etc/init.d/sluzba2 start fiDo konfigurace grubu v
/boot/grub/menu.lst
pak stacilo kernelu prihodit parametr "ladici_konfigurace".
V podstate jde o to, ze v souboru /proc/cmdline
je vsechno co predate kernelu pri bootu jako argument. Nektere ovladace tam maji nejake sve pocatecni parametry apod., zpravidla tam mate root=neco kde neco je cesta k root filesystemu atd. dat se tam da cokoliv, takze treba i jmeno profilu. V grubu si pak muzete vytvorit deset ruznych profilu ktere tam kazdy budou mit parametr "profilX" kde X bude cislo profilu a z tech pri spusteni pocitace vybirat.
/etc/rc.local
je zase soubor dostupny na vetsine linuxovych distribuci, ktere se drzi nejake "dohody" a spousti se ve chvili kdy, tusim, dobehne init (Ubuntu tedy neni moc dobry priklad linuxove distribuce, ale vychazi z Debianu, ktery pouzivam a ten tak urcite funguje). Ja tam pridavam podminku, ktera kontroluje existenci specifickeho "vyrazu" mezi argumenty predanymi kernelu - pokud ho najdu, provedu spusteni potrebnych sluzeb.
Neni to uplne ciste reseni a asi by to slo resit mnohem komplexneji. Pokud chcete menit vyrazne vic konfiguraku, tak bych si to asi pripravil v podobe souboru nekde v /etc/profily/ a jak rikate udelal bych si initskript, ktery podle nazvu profilu v cmdline
provede jen zasymlinkovani spravnych konfiguraku a povoleni spravnych initskriptu atd. Ale myslim, ze jako odrazovy mustek pro jednu z tisice moznych variant docela dobry, ne? :)
Tiskni
Sdílej: