Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu březnový souhrn novinek (YouTube). Jednodeskový RISC-V počítač Star64 s SoC StarFive JH-7110 bude v prodeji od 4. dubna.
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 23.03. Přehled novinek v oznámení na webu a v CHANGELOGu na GitHubu.
Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
/etc/rcN.d
pouze v /etc/init.d
) a do /etc/rc.local
jsem pridal neco jako:
if [ "x$(grep ladici_konfigurace /proc/cmdline)" != "x" ]; then /etc/init.d/sluzba1 start /etc/init.d/sluzba2 start fiDo konfigurace grubu v
/boot/grub/menu.lst
pak stacilo kernelu prihodit parametr "ladici_konfigurace".
V podstate jde o to, ze v souboru /proc/cmdline
je vsechno co predate kernelu pri bootu jako argument. Nektere ovladace tam maji nejake sve pocatecni parametry apod., zpravidla tam mate root=neco kde neco je cesta k root filesystemu atd. dat se tam da cokoliv, takze treba i jmeno profilu. V grubu si pak muzete vytvorit deset ruznych profilu ktere tam kazdy budou mit parametr "profilX" kde X bude cislo profilu a z tech pri spusteni pocitace vybirat.
/etc/rc.local
je zase soubor dostupny na vetsine linuxovych distribuci, ktere se drzi nejake "dohody" a spousti se ve chvili kdy, tusim, dobehne init (Ubuntu tedy neni moc dobry priklad linuxove distribuce, ale vychazi z Debianu, ktery pouzivam a ten tak urcite funguje). Ja tam pridavam podminku, ktera kontroluje existenci specifickeho "vyrazu" mezi argumenty predanymi kernelu - pokud ho najdu, provedu spusteni potrebnych sluzeb.
Neni to uplne ciste reseni a asi by to slo resit mnohem komplexneji. Pokud chcete menit vyrazne vic konfiguraku, tak bych si to asi pripravil v podobe souboru nekde v /etc/profily/ a jak rikate udelal bych si initskript, ktery podle nazvu profilu v cmdline
provede jen zasymlinkovani spravnych konfiguraku a povoleni spravnych initskriptu atd. Ale myslim, ze jako odrazovy mustek pro jednu z tisice moznych variant docela dobry, ne? :)
Tiskni
Sdílej: