Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Řešení dotazu:
Problém ovšem nastal v tom, že nedávno jsem získal přístup na další server a tudíž mám další klíč.
Tomu nerozumím. Proč by měl být kvůli přístupu na další server potřeba další klíč?
Netuší někdo jak lze v ssh-agentovi nebo ssh nastavit aby některé klíče nabízel jen některým strojům?
Použít u ssh
přepínač -i
.
Proč by měl být kvůli přístupu na další server potřeba další klíč?Bezpečnost. Např. jeden z klíčů je na cluster asi 40 serverů, kde ten klíč musí být uložen i na těch vzdálených serverech, aby se tam moje procesy mohly automaticky sshčkovat v rámci clusteru. Proto tam nechci nechávat můj "domácí" klíč. Další je k uživateli, který je sdílen více lidmi. Proto nejde použít ani domácí klíč, ani klíč od toho clusteru. V rámci možností klíče "recykluju", ale i tak se mi jich už nahromadilo asi 7.
Použít u ssh přepínač -i.Díky, zkusím.
Další je k uživateli, který je sdílen více lidmi.
Jeden uživatel může mít v authorized_keys
víc veřejných klíčů, proto je v názvu toho souboru množné číslo.
-i
je resenim. Host menostroja
IdentityFile ~/.ssh/privatnykluc_pre_menostroja
~/.ssh/config
, nikoliv ~/.ssh/ssh_config
), když nastavím konkrétní klíč pro konkrétní stroj, tak ho to nabízí jako první (a když selže, tak pak stejně zkouší ty ostatní jedne po druhém...), takže jsem si to nakonfiguroval a není už třeba používat -i :)
Tiskni
Sdílej: