Chcete udržet krok s módou? Tak od ledna terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě hnědé jako čokoládová nebo kávová pěna. Barvou roku 2025 je PANTONE 17-1230 Mocha Mousse aneb #A47864.
Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
A co kdyz se spusti
ifconfig -a
nebo
ip link show
tam taky videt neni?
Ty karty jsou stejne, takze kdyz to vidi jednu, tak to musi videt i druhou
Dejte "ip link set interfejs up" ... což znamená, že pravděpodobně mají ty síťovky 2 různé moduly? Tohle jsem zažil jen u r8169, že jsem ji ještě musel nahodit ručně.
Jeslti to nebude tim, ze nema konfiguraci pro tu sitovku, proto je down a nebo protoze Debian, kterej ten interface defaultne nezapne, i kdyz ma konfiguraci v configu.
Aby se sitovka automaticky zapinala a nastavovala IP adresa, je potreba zmenit nastaveni v /etc/network/interfaces . Mit tam sekci interface ethX a jeste nekde predtim mit auto ethX, aby se interface zapinal sam pri bootu
Pro priklad
auto eth0
interface eth0
address 192.168.1.10
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.1.1
Jako podstatné vidím, aby interfejs byl up ... teprve pak lze řešit nfs. Buď sem můžete doplnit vy, co máte, jaké požadované konfigurace chcete dosáhnout, nebo se podívejte na debianí wiki/network a pak se ptejte, až někde narazíte.
A další: i když skript jen napíše "nejde to", obvykle v dmesg je vidět něco více ... vidíte tam něco, co by mohlo mít souvislost?
No nějak už mi to hlava nebere... v interface mam:
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
# The primary network interface
allow-hotplug eth0
iface eth0 inet dhcp
auto eth1
iface eth1 inet dhcp
pak jsem zkousel
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
# The primary network interface
allow-hotplug eth0
iface eth0 inet dhcp
auto eth1
ifnterface eth1 static
adress 10.0.0.2
netmask 255.255.255.0
gateway 10.0.0.1
Ať jsem nastavil cokoliv udělalo mi to to co je v příloze (obrázek)
Dobrá. A dokázal byste ještě dodat výpis "ethtool eth0" a "ethtool eth1" (To je jen ze zoufalství )? A taky ... co irq? Čili v "cat /proc/interrupts" vidíte moduly pro síťovku jak?
ifup eth1.. NN
Tiskni Sdílej: