Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
A co kdyz se spusti
ifconfig -a
nebo
ip link show
tam taky videt neni?
Ty karty jsou stejne, takze kdyz to vidi jednu, tak to musi videt i druhou
Dejte "ip link set interfejs up" ... což znamená, že pravděpodobně mají ty síťovky 2 různé moduly? Tohle jsem zažil jen u r8169, že jsem ji ještě musel nahodit ručně.
Jeslti to nebude tim, ze nema konfiguraci pro tu sitovku, proto je down a nebo protoze Debian, kterej ten interface defaultne nezapne, i kdyz ma konfiguraci v configu.
Aby se sitovka automaticky zapinala a nastavovala IP adresa, je potreba zmenit nastaveni v /etc/network/interfaces . Mit tam sekci interface ethX a jeste nekde predtim mit auto ethX, aby se interface zapinal sam pri bootu
Pro priklad
auto eth0
interface eth0
address 192.168.1.10
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.1.1
Jako podstatné vidím, aby interfejs byl up ... teprve pak lze řešit nfs. Buď sem můžete doplnit vy, co máte, jaké požadované konfigurace chcete dosáhnout, nebo se podívejte na debianí wiki/network a pak se ptejte, až někde narazíte.
A další: i když skript jen napíše "nejde to", obvykle v dmesg je vidět něco více ... vidíte tam něco, co by mohlo mít souvislost?
No nějak už mi to hlava nebere... v interface mam:
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
# The primary network interface
allow-hotplug eth0
iface eth0 inet dhcp
auto eth1
iface eth1 inet dhcp
pak jsem zkousel
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
# The primary network interface
allow-hotplug eth0
iface eth0 inet dhcp
auto eth1
ifnterface eth1 static
adress 10.0.0.2
netmask 255.255.255.0
gateway 10.0.0.1
Ať jsem nastavil cokoliv udělalo mi to to co je v příloze (obrázek)
Dobrá. A dokázal byste ještě dodat výpis "ethtool eth0" a "ethtool eth1" (To je jen ze zoufalství )? A taky ... co irq? Čili v "cat /proc/interrupts" vidíte moduly pro síťovku jak?
ifup eth1.. NN
Tiskni
Sdílej: