Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Systém netuhne proto, že vypadl jeden disk, ale proto, že se pokudí přelít stránky na/z vypadlý disk.
Takže pokud chcete odolnost proti výpadku jednoho disku, musíte pomocí druhé disku udělat RAID a swapovat do něj.
Že to bude dražší případně pomalejší, protože máte nedostatek disků? Ovšemže, o tom je redundance.
cat /proc/mdstat
, tak u md3, což je swap, vidím auto-read-only, což se mi moc nezdá. A když náhodou dám mdadm --readwrite /dev/md3
, tak už to tam není, ale po restartu zase ano, je to správně?
Samozřejmě že RAID1 – zrcadlení.
Já myslím, že už bylo řečeno vše, křišťálovou kouli nikdo nemá, nikdo neví, jak se bude konkrétní systém chovat pod konkrétní zátěží. Jestli vás to fakt trápí, tak si udělejte testy různých konfigurací a sám uvidíte.
Stopping MD array md0...failed (busy)
, hledal jsem na internetu, ale nějak jsem nenašel řešení. Pochopil jsem to tak, že nemůže na / zatavit raid, protože se stále používá, přijde mi to ale nějaké podivné.
To je běžné, protože ukončující skripty neznají závislosti vzniklé konfigurací systému. Prostě zkusí pole zrušit, jádro to nedovolí, tak si skripty postěžují a pokračují. Nakonec se před zastavením stroje stejně volá sync, takže se všechna data zapíšou.
Konfigurace totiž může být i složitější: iSCSI → RAID → LVM → šifrování → LVM → souborový systém. Zkuste tohle vysvětlit distribuci ;) Navíc takhle blbě může být připojen kořenový systém. Čisté řešení by bylo, jako je init ram disk, tak zavést shutdown ram disk, kam se systém při ukončování přesune a odtamtud korektně všechno ve správném pořadí ukončí. Ale kdo by se tím dělal, že?
Tiskni
Sdílej: