abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    7.9. 23:33 | Komunita

    Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.9. 16:55 | Komunita

    Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.9. 16:44 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.9. 02:33 | Zajímavý článek

    Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.9. 22:11 | Komunita

    Vývoj webového serveru a reverzní proxy nginx byl přesunut z Mercurial na GitHub.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    6.9. 17:44 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.9. 17:22 | Bezpečnostní upozornění

    České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    6.9. 03:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.9. 02:00 | IT novinky

    Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.9. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?

    18.11.2009 16:31 Jaroslav Kopal
    Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    Přečteno: 491×
    Otázka číslo 1. Docela dlouho jsem si myslel že když kliknu na nějaký balík .deb, třebas na ploše tak že se automaticky volá Synaptic a nastává jeho instalační proces. Teď jsem ale po instalaci klikl na About a ku svému úžasu se dozvěděl že byla funkční jakási instalační utilita gdebi-gtk. Jak je to teda? 2. Proč mi Synaptic nabízí i volbu Instal a Reinstal když se v jeho pravém velkém okně ukazují jen už nainstalované věci. Napadá mě že snad asi ani nepoužívám k instalaci Synaptic, ale spustí se mi cosi jiné. To může být zdrojem mé velké mystifikace. Vypadá to tak, že snad instaluju něčím jiným. Jak teda správně nainstalovat balík pomocí Synapticu? Jak mu sdělit: hele tohle mi nainstaluj.Začínám právě tím klepnutím na balík? Nedělám to úplně blbě? Nezavolá se mi něco úplně jiného? Používám vůbec Synaptic? Nebo gdebi-gtk je součást Synapticu? Po své zkušenosti s hledáním Nautilu by to asi nebylo nic divného? 3. Stejným způsobem jsem nainstaloval i dokumentaci k programu KICAD. Synaptic ji indikuje jako nainstalovanou avšk nikde v Aplication menu ani nikde jinde, ji nemohu najít natož abych si ji mohl pročítat. To nelze, dokud nemám nainstalovaný KICAD jako takový? To snad ne? A nebo to souvsí s těmi mými instlacemi. Dík za odpověď.

    Ilustrační fotka z monitoru je zde:

    Odpovědi

    18.11.2009 16:54 Ripper | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    Synaptic je frontend pro apt, takže pracuje s repozitářem, ne s lokálně staženými balíčky z disku. Gdebi instaluje balíčky z lokálního umístění.
    18.11.2009 18:05 Jaroslav Kopal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    Nevím co je to front end a apt, ale asi tuším že opravdu Synaptic vůbec nepoužívám a používá se to gdebi-gtk. To že ho mám na ploše pouze v otevřeném okně a ukazuje mi de facto nainstalované součásti to byla má mystifikace že je používán.Nenapsal jste to tu úplně stopro ale vyplývá to z toho co jste napsal. Na tohle ale žádný manuál, žádná příručka výslovně neupozorní. Nemám totiž zatím nainstalovaný internet - spíš modem pod Ubuntu 9.04 takže Synaptic umí instalovat z disku pouze když má nějaký link o závislostech jinak prostě asi ne co? Takže je to opravdu tak jako s tím Nautilem. Všude jsem o něm četl, všichni na diskuzích o něm mluvili ale já jsem ho pořád nemohl nikde najít. Až když jsem jednou rozklikl About tak jsem se dozvěděl, že už ho několik dnů vlastně používám aniž bych o tom věděl. Nevím jestli je to tak i v ostatních Linuxech že je to co používám tak málo transparentní, to s čím vlastně pracuju mi nedává vědět že s tím pracuju. Ve Windows když spustím TotalCommandera tak okamžitě vím že jsem v něm a že že ho používám. Když spustím Photoshop, okamžitě vím že ho používám... Tady ne. Všechno vypadá úplně stejně, začátečník v dobré víře nic netuší jen si myslí a stále hledá a stále hledá... a hledá a tápe. Dobře. A než budu připojenej na net existuje nějaký program pro správu balíků na Ubuntu, který je schopen rozbalovat z disku a vypsat další vyžadované balíky, nebo dokonce soubory které ještě instalace potřebuje? Mimo gdebi-gtk. Jak se jmenuje? gdebi-gtk je asi jenom nějaká jednoduchá instalační utilita. Dík.
    18.11.2009 18:51 Ripper | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    Frontend je grafická nástavba. Balíčky můžete instalovat a spravovat jak klikacím nástrojem, tak psaním příkazů, takže Synaptic je grafická nástavba textového správce balíčků apt. Synaptic neinstaluje lokální balíčky, ten je instaluje z repozitáře, který je na webu distribuce, tedy Ubuntu. Repozitář může být i na CD/DVD, ale to se v podstatě nepoužívá. TAkže bez Internetu je synaptic celkem nevyužitý. Gdebi je instalátor balíčků z disku. Ale bez Internetu jste v Linuxu jako bez jedné ruky.
    18.11.2009 19:28 merlin111 | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    Synaptic (alternativa je konzolová Aptitude) má při spuštění v levé horní liště nadpis "Správce balíků Synaptic". Spuštění je pomocí nějaké nabídky (menu), nutno prohledat. Synaptic se nespustí poklepáním na soubor.deb. To co se vám spustí není Synaptic, ale gdebi (deb install ??).

    Problém muže být určit anglické jméno programu. Dělám to obvykle, že mám horním panelu applet (objekt) Sledování systému, kliknutím (a výběrem) se objeví přehled spuštěných procesů a tam je nově spuštěný program (proces) uveden pod svým anglickým názvem. (předpokládám, že když je to Ubuntu, tak bude mít i Gnome) Alternativa je mnohem rychlejší "top"

    Pro instalaci jednotlivých balíčků je univerzální příkaz dpkg -i xxx.deb . Musí se to zadat do příkazového řádku, není to nic hrozného. Nejprve ale doporučuji z instalčního DVD naistalovat program mc (je to obdoba souborového managera typu Northon? Comander nebo Total Comanderu ) a pak pročíst zdejší učebnici.

    Pokud není internet, je lepší instalovat jen to, co je na distribučním DVD, CD.. Pokud tohle DVD nemáte, doporučuji si ho co nejřív obstarat. Pokud tak učiníte, bude velmi vhodné nakrmit Synaptic (přesněji APT,sources.list) seznamem balíků. Pro tuto akci má Synaptic speciální polozku v menu "Přidat CD-ROM". Předpokládám, že to funguje dobře i pro Blue-Ray disky.

    Každá ulice je slepá jen do té doby, než si opatříš buldozer.
    18.11.2009 19:33 merlin111 | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    V levé horní liště, mělo být správně v horní liště při levé straně :-)
    Každá ulice je slepá jen do té doby, než si opatříš buldozer.
    18.11.2009 19:36 merlin111 | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    Pokud nelze nají nainstalovanou aplikaci, stačí v konzoly zadat její jméno a ona se spustí.
    martin@debian:~$ kicad
    
    Každá ulice je slepá jen do té doby, než si opatříš buldozer.
    Jendа avatar 18.11.2009 20:23 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    A co byste si představoval, že by se mělo v menu objevit a jak by to mělo tu dokumentaci „spustit“? Vidím, že balík kicad-doc-en obsahuje následující soubory:
    /usr/share/doc/kicad-doc-en/changelog.Debian.gz
    /usr/share/doc/kicad-doc-en/copyright
    /usr/share/doc/kicad/en/KiCad Tutorial.pdf
    /usr/share/doc/kicad/help/en/cvpcb.pdf
    /usr/share/doc/kicad/help/en/eeschema.pdf
    /usr/share/doc/kicad/help/en/gerbview.pdf
    /usr/share/doc/kicad/help/en/kicad.pdf
    /usr/share/doc/kicad/help/en/pcbnew.pdf
    
    Jendа avatar 18.11.2009 20:24 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    Nedělám to úplně blbě?
    Děláte, používejte repozitáře.
    18.11.2009 21:17 Jaroslav Kopal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    Aha to mě nenapadlo hledat to v PDFkách kdesi po adresářích. A to je teda zase nějaká konvence kam se hází PDFka něco jako manuálové stránky a nebo jak to kterého autora napadne. Myslel jsem že se mi dokumentace bude někde nabízet. Třeba v Aplication Menu. A ten balíčkovací manager pro balíky na disku existuje teda a nebo je jediná cesta nacpat to na přepisovatelné CD. Jenže to člověk už musí mít jistotu že to pro daný program má všechno komplet.
    18.11.2009 21:54 merlin111 | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    Dokumentaci hledej buď v nápovědě Gnome, v adresáři usr/share/doc, příkazem "man" , "apropos", "info", nebo prohledej menu Synapticu a možná tam najdeš položku zobraz dokumentaci.

    Chce to malou tužku, "velký slovník a" a velký papír, velký brýle a prostudovat tyhle stránky :

    Ubuntu
    Každá ulice je slepá jen do té doby, než si opatříš buldozer.
    18.11.2009 22:25 Jaroslav Kopal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    No tak zrovna na těchhle stránkách jsem byl včera. Pravidlo je to, že vždycky se tam dozvím ledasco, ale to co potřebuju vědět tam zpravidla není. A ještě tu znovu kladu otázku, jestli existuje program který správcuje balíky umístěné na disku. Nikoliv v repozitářích na netu. Takový by se mi totiž zatím hodil. Nainstaluje balík a vypíše mi, co všechno dalšího si ještě mám opatřit. Ví to někdo? Dík.
    18.11.2009 22:48 merlin111 | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    Co takhle kouknout se na ten můj odkaz ještě jednou a pročíst si Synaptic/offline. Podle několika prvních řádek, je to zřejmě to co hledáš.

    Většinu distribuce mají svoje distribuční CD, na kterých je všechno včetně závislostí. Nemusí se nic stahovat z netu. Stačí mít jednotlivá distribuční CD zaznamenaná v sources.list + ještě nějaká akce a celý APT instalační systém funguje bez připojení k netu, tedy pokud nechceš zdroják, ty na CD být nemusí.
    Každá ulice je slepá jen do té doby, než si opatříš buldozer.
    Jendа avatar 18.11.2009 23:02 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synaptic - fikce nebo gdebi-gtk?
    Ubuntu nemá více CD.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.