abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | Komunita

    Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 601 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: GRUB, device.map, menu.lst přiřazení disků v BIOSu a v linuxu

    21.11.2009 18:22 ZdenekPetron
    GRUB, device.map, menu.lst přiřazení disků v BIOSu a v linuxu
    Přečteno: 676×
    Zdravím,

    mám takový drobný a lehce hloupý problém. Uklízím na počítači, vyhazuji staré disky a po té, co jsem odpojil, jeden starý IDE disk, standardně nanabootuji, grub mi to nenajde. (to ještě pravděpodobně najede mi grub z jiného disku, protože postupem vývoje byl grub v MBR recordech starých disků) Samozřejmě v command lajně grubu umím najít jádro a nabootovat, ale chci to opravit a do budoucna mít trochu jasno. Celkový cíl je v tom jestli a jak bych byl schopen vytvořit konfiguraci, která bude nezávislá na přidávání a ubírání disků a změně jejich pořadí. Tak aby stačilo v BIOSu specifikovat boot disk je ... (u mne Samsung F1 750GB) a za předpokladu, že na témže disku je partišna s grubem a jádrem tak by vše najelo. (Takto to mám, ale nenajede mi) Takže otázky.

    1. mapování v device.map nabírá grub při bootu nebo je to mapování až v běžícím linuxu?
    2. hd0-1 atd. odpovídá mapování v BIOSu?
    3. je možné mít v device.map mít identifikace pomocí by-id?
    4. Je reportováno z BIOSu do systému jaký disk mám nastaven jako bootovací a tím pádem co je MBR celého systému?
    5. jaké informace na strukturu má grub v MBR? když si přečte MBR tak pak musí přece ještě přečíst si z /boot/grub další své části a pak menu.lst. Jsou to plné odkazy i s referencí na disk nebo v případě že je to na stejném disku jen relativní jako kde je partišna.
    6. Podle čeho si linux myslí z jakého disku grub bootuje?
    7. Podle čeho si myslí, jak má přiřazené disky? Podle /boot/grub/device.map?

    V téhle chvíli mám z toho pocit, že když provádí linux upgrade MBR grubu tak má přepoklady o číslování disku, které ovšem neplatí v okamžiku když systém najíždí a je tam jen grub.

    Chystám se na upgrade na openSuse 11.2 a pamatuji si že když jsem loni v létě dělal upgrade na 11.0 tak jedinou cestou, která byla průchozí bylo nechat tam pouze jeden systémový disk na něm provést aktualizaci pak připojit další a tento nechat jako bootovací. Což fungovalo do té doby než jsem odebral ted jedno IDE.

    Odpovědi

    21.11.2009 20:04 choros
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GRUB, device.map, menu.lst přiřazení disků v BIOSu a v linuxu
    1. device.map vznika pri instalaci grubu
    2. ano, nic jineho nez grub v tom okamziku nebezi a nic jineho nez bios nemuze pouzit
    3. pokud vim, ne
    4. pokud vim, ne
    5. nerozumim
    6. linuxu je to ukradeny
    7. podle udev apod. prave proto ma grub vlastni znaceni disku, protoze se nemusi kryt s grubem (biosem)
    grub se instaluje prikazy "root (hdP,Q)" a "setup (hdR)" (z prostredi grubu), kdy si prave na disk R grub zapise, ze svoje soubory ma hledat na oddilu Q disku P. grub podporuje omezeny pocet souborovych systemu. Ja si vzdycky vyrabim pro grub (tzn. /boot) specialni maly ext3 oddil a to jako prvni, pak nemusim resit, kdy proc zac, proste jen pri vymenach disku znovu nainstaluji grub a pripadne znovu vyrobim oddil se soubory grubu. Jedina nutna vazba mezi grubem a linuxem pak je, ze oddil se soubory pro grub je namountovan jako /boot
    21.11.2009 23:00 ZdenekPetron
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GRUB, device.map, menu.lst přiřazení disků v BIOSu a v linuxu
    Asi mít samostatný /boot je nejjednodušší, ale to co se mi stalo je díky změně v IDE discích se všechny SATA disky přečíslovaly v BIOSu. Staré IDE disky byly už jen datové, ale ten který tam ještě zbývá, byl kdysi to systémový disk a má MBR s grubem. Je mi jasné, že když bych měl systémový disk jako první disk pro BIOS za všech okolností tak nemám problém. Ale na mém starším bordu první jsou ty IDE disky, takže pokaždé když s nima něco udělám pro BIOS se mi SATA disky přečíslují

    1. to že vzniká při instalaci je jasné. Ale když změním (vyndám, připojím) disky co je třeba změnit v device.map. Někde na netu jsem si přečetl, že tohle je pouze mapování /dev/sda (sdb,..) na hd0 pro zapisování do konfiguračních souboru grubu. Ale nemohu to najít a chci si to ověřit někde jinde.

    2., 3., 4. Ok. jasné.

    5. V MBR musí být zaznamenáno kde na kterém disku a partišně je /boot/grub, asi symbolickým způsobem, když je to třeba hd2 a pak vypadne jeden disk na hd1 tak vše včetně toho co je v MBR se musí přečíslovat. 6. no ukradané do kromě té chvilé kdy používám utility grubu a pracuji s tím.
    22.11.2009 01:25 choros
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GRUB, device.map, menu.lst přiřazení disků v BIOSu a v linuxu
    Jak pisu, poradi disku podstatne pro grub ukazuje bios, ne linux. Poradi disku v linuxu ti ukate live CD tvy distribuce - ale v /etc/fstab je lepsi mountovat podle labelu nebo uuid nez podle hdX/sdY. Zadne pevne dane schema neni. Jeden vyrobce mb to ma takhle, druhy jinakhle a kdyz grub, root..., setup... je otazka par vterin, tak to nema smysl moc dlouze resit. Navic treba v udev si je muzes zprehazet jak chces, pokud se nepletu.

    Jinak k bodu 6: poradi disku v linuxu muze byt uplne jine nez v biosu. Tak to je a zadna vazba tam nemusi byt. Je treba svy disky znat, pokud s nima chces zonglovat :)

    Co se tyce device.map - musel jsem do nej sahat jen kdyz tam nebyl disk, na ktery jsem chtel odkazovat pri praci s grubem. Myslim, ze linux ten soubor k nicemu nepouziva. Jen grub.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.