Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
mám takový drobný a lehce hloupý problém. Uklízím na počítači, vyhazuji staré disky a po té, co jsem odpojil, jeden starý IDE disk, standardně nanabootuji, grub mi to nenajde. (to ještě pravděpodobně najede mi grub z jiného disku, protože postupem vývoje byl grub v MBR recordech starých disků) Samozřejmě v command lajně grubu umím najít jádro a nabootovat, ale chci to opravit a do budoucna mít trochu jasno. Celkový cíl je v tom jestli a jak bych byl schopen vytvořit konfiguraci, která bude nezávislá na přidávání a ubírání disků a změně jejich pořadí. Tak aby stačilo v BIOSu specifikovat boot disk je ... (u mne Samsung F1 750GB) a za předpokladu, že na témže disku je partišna s grubem a jádrem tak by vše najelo. (Takto to mám, ale nenajede mi) Takže otázky.
V téhle chvíli mám z toho pocit, že když provádí linux upgrade MBR grubu tak má přepoklady o číslování disku, které ovšem neplatí v okamžiku když systém najíždí a je tam jen grub.
Chystám se na upgrade na openSuse 11.2 a pamatuji si že když jsem loni v létě dělal upgrade na 11.0 tak jedinou cestou, která byla průchozí bylo nechat tam pouze jeden systémový disk na něm provést aktualizaci pak připojit další a tento nechat jako bootovací. Což fungovalo do té doby než jsem odebral ted jedno IDE.
1. device.map vznika pri instalaci grubu 2. ano, nic jineho nez grub v tom okamziku nebezi a nic jineho nez bios nemuze pouzit 3. pokud vim, ne 4. pokud vim, ne 5. nerozumim 6. linuxu je to ukradeny 7. podle udev apod. prave proto ma grub vlastni znaceni disku, protoze se nemusi kryt s grubem (biosem)grub se instaluje prikazy "root (hdP,Q)" a "setup (hdR)" (z prostredi grubu), kdy si prave na disk R grub zapise, ze svoje soubory ma hledat na oddilu Q disku P. grub podporuje omezeny pocet souborovych systemu. Ja si vzdycky vyrabim pro grub (tzn. /boot) specialni maly ext3 oddil a to jako prvni, pak nemusim resit, kdy proc zac, proste jen pri vymenach disku znovu nainstaluji grub a pripadne znovu vyrobim oddil se soubory grubu. Jedina nutna vazba mezi grubem a linuxem pak je, ze oddil se soubory pro grub je namountovan jako /boot
Tiskni Sdílej: