Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Řešení dotazu:
$ free -m total used free shared buffers cached Mem: 3962 3869 92 0 71 2708 -/+ buffers/cache: 1090 2872 Swap: 1035 0 1035Tohle je z mýho systému. Všimni si tučných hodnot. 3869 MB je skutečně zaplněno a jen 1090 MB využívaj procesy, zbytek je cache. Systém cachuje hodně - jak jen může, a tak je to přece správně. Když je třeba, část cache se smaže a uvolní se místo pro programy.
total used free shared buffers cached Mem: 1992 1088 903 0 41 380 -/+ buffers/cache: 666 1325 Swap: 627 0 627Z toho bych usoudil, že pokud mi neběží nic jiného než systém, který nastartovaný bere necelých 200MB, bude chyba v compizu. Pokud je compiz vypnutý, pak se paměť vrátí na původní hodnotu +-20MB. Ale tady hapruje přes 400MB a to je problém. Jakmile běží počítač delší dobu, pak to číslo roste a systém začíná swapovat.
Jakmile běží počítač delší dobu, pak to číslo roste a systém začíná swapovat.No, to už je zase jinej problém. To je vysokou výchozí hodnotou swappiness... Lze ovlivnit přidáním
vm.swappiness = 0do /etc/sysctl.conf nebo jednorázově spuštěním:
echo 0 > /proc/sys/vm/swappiness
Tiskni Sdílej: