Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
Existují i svobodné ovladače. Tuhle grafickou kartu podporuje jak radeon, tak radeonhd, ale mají jistá omezení (viz odkazy).
Jelikož kamarád nehraje hry, vřele bych doporučil použití svobodných ovladačů. Ještě bych zmínil ovladač xf86-video-ati, který by měl na této kartě fungovat taky (chipset R700). Radeonhd lze použít také, ale podpora 3D je stále v experimentálním stádiu a tak se mohou vyskytnout občas nějaké problémy.
Zprovoznit to lze celkem snadno. S právy roota editujte soubor /etc/X11/xorg.conf . V sekci Section "Device" si najdete řádek Driver. Vy tam budete mít "fglrx", jelikož máte nainstalován proprietární ovladač od ATI. Takže ten fglrx zaměňte buď na "radeon", "radeonhd", nebo "ati". Pro příklad moje Section "Device" :
Section "Device" Identifier "device1" VendorName "ATI Technologies Inc" BoardName "ATI Radeon X1950 and earlier" Driver "ati" Option "DPMS" Option "AccelMethod" "EXA" EndSection
Restarujte xka a můžete vyzkoušet, který vám bude nejlíp fungovat a vyhovovat. Tyto ovladače nemusíte v Mandrivě nějak instalovat protože jsou součástí xorg. Pak si ještě zaškrtněte v nějakém tom udělátku v Mandriva control centru 3D podporu. Sám mám grafiku ATI X1550 a používám ovladač ati a jsem příjemně překvapen, protože to funguje velmi dobře i s kompozitními efekty. Řekl bych, že dokonce mnohem lépe než s proprietárním ovladačem catalyst.
Jenom bych doplnil, že ATI/AMD Radeon HD 3200 používá chipset RS780.
>Driver "radeon"
ati je urcen pro o dost starsi modely grafik, a radeon je jeho soucasti , jediny vyvyjeny zvlast i s jinym zpusobem vyvoje je radeonhd.
Od jadra 2.6.32 a nove mesy (7.7) je radeon akcelerovan v OpenGl (3D) + s podporou KMS i pro karty s jadry rady R700.
Muzes taky pouzit proprientalni ovladace, pripravene od Mandrivy.
Spust "Ovladaci centrum"(ikonka v levo-dole nebo `drakconf`), tam zvol ("Sprava sowtwaru"->)"Nastavit zdroje softwaru pro instalaci a aktualizaci"->Tlacitko "Pridat" a vyber kompletni sadu (melo by to pridat zdroj "Non-free").
Pak jdi zpatky do Ovladaciho centra a vyber "Hardware"->"Nastavit graficky server". Zmackni tlacitko pro vyber ovladace pro grafickou kartu, melo by ti to vybrat "Radeon HD 2000 and later (radeon/fglrx)". Zepta se ti, jestli chces pouzivat proprientalni ovladace->"Ano". Pockej, az se vsechno stahne a nainstaluje a restartuj pocitac.
Ve Sprava softwaru->"Instalovat a odebrat software" muzes taky nainstalovat "fglrx-control-center" pro spravu grafiky.
Nainstaluj balicek "xvinfo" a dej sem vypis.
Take priloz sem soubor /etc/X11/xorg.conf
Ovladac "Radeon HD 2000 and later" znamena, ze je pro HD 2000 Series, HD 3000 series a dalsi
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon HD 3200 Graphicsa chodí jak s driverem radeon tak s driverem radeonhd. Ještě jsem neměl čas důkladně prozkoušet, se kterým lépe.
Tiskni
Sdílej: