Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Řešení dotazu:
Existují i svobodné ovladače. Tuhle grafickou kartu podporuje jak radeon, tak radeonhd, ale mají jistá omezení (viz odkazy).
Jelikož kamarád nehraje hry, vřele bych doporučil použití svobodných ovladačů. Ještě bych zmínil ovladač xf86-video-ati, který by měl na této kartě fungovat taky (chipset R700). Radeonhd lze použít také, ale podpora 3D je stále v experimentálním stádiu a tak se mohou vyskytnout občas nějaké problémy.
Zprovoznit to lze celkem snadno. S právy roota editujte soubor /etc/X11/xorg.conf . V sekci Section "Device" si najdete řádek Driver. Vy tam budete mít "fglrx", jelikož máte nainstalován proprietární ovladač od ATI. Takže ten fglrx zaměňte buď na "radeon", "radeonhd", nebo "ati". Pro příklad moje Section "Device" :
Section "Device" Identifier "device1" VendorName "ATI Technologies Inc" BoardName "ATI Radeon X1950 and earlier" Driver "ati" Option "DPMS" Option "AccelMethod" "EXA" EndSection
Restarujte xka a můžete vyzkoušet, který vám bude nejlíp fungovat a vyhovovat. Tyto ovladače nemusíte v Mandrivě nějak instalovat protože jsou součástí xorg. Pak si ještě zaškrtněte v nějakém tom udělátku v Mandriva control centru 3D podporu. Sám mám grafiku ATI X1550 a používám ovladač ati a jsem příjemně překvapen, protože to funguje velmi dobře i s kompozitními efekty. Řekl bych, že dokonce mnohem lépe než s proprietárním ovladačem catalyst.
Jenom bych doplnil, že ATI/AMD Radeon HD 3200 používá chipset RS780.
>Driver "radeon"
ati je urcen pro o dost starsi modely grafik, a radeon je jeho soucasti , jediny vyvyjeny zvlast i s jinym zpusobem vyvoje je radeonhd.
Od jadra 2.6.32 a nove mesy (7.7) je radeon akcelerovan v OpenGl (3D) + s podporou KMS i pro karty s jadry rady R700.
Muzes taky pouzit proprientalni ovladace, pripravene od Mandrivy.
Spust "Ovladaci centrum"(ikonka v levo-dole nebo `drakconf`), tam zvol ("Sprava sowtwaru"->)"Nastavit zdroje softwaru pro instalaci a aktualizaci"->Tlacitko "Pridat" a vyber kompletni sadu (melo by to pridat zdroj "Non-free").
Pak jdi zpatky do Ovladaciho centra a vyber "Hardware"->"Nastavit graficky server". Zmackni tlacitko pro vyber ovladace pro grafickou kartu, melo by ti to vybrat "Radeon HD 2000 and later (radeon/fglrx)". Zepta se ti, jestli chces pouzivat proprientalni ovladace->"Ano". Pockej, az se vsechno stahne a nainstaluje a restartuj pocitac.
Ve Sprava softwaru->"Instalovat a odebrat software" muzes taky nainstalovat "fglrx-control-center" pro spravu grafiky.
Nainstaluj balicek "xvinfo" a dej sem vypis.
Take priloz sem soubor /etc/X11/xorg.conf
Ovladac "Radeon HD 2000 and later" znamena, ze je pro HD 2000 Series, HD 3000 series a dalsi
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon HD 3200 Graphicsa chodí jak s driverem radeon tak s driverem radeonhd. Ještě jsem neměl čas důkladně prozkoušet, se kterým lépe.
Tiskni Sdílej: