V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
ntfsck. Pripadne fsck na cely disk.. Zkousel jsi obe partice namountvat? NN
Prepetova ochrana je dost drahe a neucinne reseni. Pokud nejste kutil v oboru elektro s odpovidajicima znalostma tak se do toho radeji nepoustejte, ale reseni (a ucinne) existuje.
Prvni moznost: pouziti vykonove odpovidajiciho transformatoru 230 / 230 V - ztlumi proudove narazy pri zapnuti PC a i pri nahlych spickach v siti.
Druha moznost: "zmekcit" sitove napeti do zdroje predradnym odporem v privodu sitoveho napeti (radove nekolik ohmu) cca 10 ohm / 10 W - toto je nejjednodussi.
Treti moznost: Prepeti lze zcela omezit zpusobem jak se to dela u rizenych usmernovacu sitoveho napeti a to usmernovacim mustkem (vykonove 20 A diody se zavernym napetim vic jak 800 V) paralelne na privod ke zdroji k nemuz je na stejnosmerne strane pripojen kondenzator (elektrolit) kapacity cca 100 - 1000 uF na min 400 V (idealni je paralelni spojeni mnoha mensich hodnot).
Uplne v privodu je pak tlumivka jez omezi nabijeci proud pri pripojeni teto kombinace k siti.
Treti moznost je maximum co muzete udelat. Vyhodou je ze takovato kombinace nespotrebuje zadny el proud navic.
Pokud si netroufate do stavby podobneho zarizeni tak bych to videl na hledani po netu a cteni recenzi na ruzne prumyslove vyrabene prepetovky.
Tiskni
Sdílej: